Ugrás a fő tartalomra

Zerbinetta és építkezés

 

Als ein Gott kam jeder gegangen... - dalolja Zerbinetta a férfiakról.

Férfiak! Micsoda népség! Azt mondják, könnyebb velük, mint a nőkkel, mert egyrészt egyszerre csak egy dologgal tudnak foglalkozni, másrészt egyenesebbek, nem fondorlatoskodnak.

Abban a kiváltságban volt részem, hogy taníthattam nemenként szétválasztott osztályokban. Persze, még az özönvíz előtti időben.

Nagy tanulság volt. A kislányoknál valóban ment a tanár felé udvarias mosoly és készséges együttműködés, míg a pad alatt, vagy amikor úgy hiszik, a tanár nem látja... jobb nem beszélni róla. Ezzel szemben a fiúk az egymás közti konfliktust egy nagyon is egyértelmű, látványos pofonnal vagy bokánrúgással elintézték, és szent volt a béke. Tiszta sor.

Nekem nehezített a fiús pálya, hiszem otthon egy vékára való nő között nőttem fel. Persze, sokat segített, hogy vannak fiaim. Ha valami férfi-reakciót nem értek, megpróbálom az ő szemüvegükkel szemlélni. Bár az igazság az, hogy közben utólag kiderült: nem fekete-fehér a férfilélek, ott is vannak bizony furmányosabb népek, és a pletyka meg a rosszindulat sem csak nőies jellemhiba, sajnos. (És most tegyük félre a nőket eszköznek tekintő túlkapásokat.)

A férfiak egy másik világ. Hiába nevelek fiúkat is, teljes rálátásom talán sose lesz erre az izgatóan varázslatos világra. Ahol megfér a meditatív lélek a harci hevülettel.

Als ein Gott kam jeder gegangen - miként egy Isten, úgy jött mind - dalolja Zerbinetta, és persze érzem, mire gondolt.

Szeretem, hogy az életem tele van kihívásokkal.

Mintha már említettem volna az építkezést.

Túl azon, hogy mennyi türelemre, odafigyelésre, tervezésre és újratervezésre tanít, hálás vagyok azért, hogy ezáltal megtanultam még jobban tisztelni a férfias erőt. A tanulatlan férfiak erejét is. Mert tiszteletre méltó, ahogy konok kitartással, mindig csak az aktuális anyagra tekintve szépen lassan megalkotják nekünk az életünk terét. Amit egy Nő álmodott meg.

Szeretném ezt a tiszteletet életben tartani magamban akkor is, amikor elbénáznak valamit (mert én tán soha?), és akkor is, amikor beszélek róluk. Mert tanult fővel persze könnyű előre kigondolni (pláne utólag bírálni), de ha "csak" a gyakorlat, az élet a mester, akkor ott bizony nem mindig van meg elsőre a jó megoldás.

Hálás vagyok, hogy vannak férfiak.

Als ein Gott - mint egy Isten... Zerbinetta persze nem pont ezt az aspektusát értékeli a férfiasságnak, de akkor is: az isteni férfi teremtő ereje lenyűgöző, tiszteletre és hálára inspirál.

Férfiak, jó, hogy vagytok.


(...hingegeben war ich... stumm, stumm, stumm.)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...