Ugrás a fő tartalomra

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került. Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem. 

De nem akartam tudomást venni róla. 

Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis...

Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat.

Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket. 

Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kicsi az esélye túlélésnek, könnyedén legyintettem: apu egy Bear Grylls, mindent túlél.

Amikor nem tért magához, csak a csukott szemhéja mögött küzdő szeme mozgásával üzent, vagy néha megmozdította a kezét-lábát kicsit, vagy folydogált a könnye, míg a régi, tőle tanult énekeket énekeltem, akkor is azt hittem makacsul: apu a világnagy túlélő, annyiszor visszamászott a gödör széléről, ezúttal miért lenne másképp?

Amikor a felvétel készült, azért minden erőmre szükség volt, hogy énekeljek, és lehetőleg ne szoruljon össze a torkom.

Amikor a fiatalabb orvossal beszéltem, és felhívta a figyelmemet: apu esete magában is súlyos és válságos, az alapbetegségei pedig tetézik a bajt - akkor már nem tudtam elmenni a felkiáltójel mellett. Amikor tájékoztatott, hogy ha romlik az állapota, nem teszik lélegeztetőgépre, mert az csak egy pár héttel vagy hónappal meghosszabbítja a szenvedését, és ez morálisan nem vállalható, akkor végre felfogtam. Apu haldoklik.

Akkor hívtam a testvéreimet, hogy most üzenjenek, ha van mit. 

Akkor elkezdtem elengedni az összes haragot, megbántottságot és dühöt, ami még élt bennem. 

Akkor már azt láttam benne, amikor meglátogattam, amit az újszülöttekben: tök mindegy, ki lesz, milyen lesz - vagy épp milyen volt, itt már csak az számít, hogy az enyém. "Szív, a mi szívünkhöz közel álló." Ezt a szívet nyitotta ki ebben a két hétben. A száját nem tudta. Az eszét sem. De a szíve végig jelen volt. Érezni lehetett az óriási erőfeszítést, hogy a szemét kinyissa - egyszer sikerült is neki. Egyszer mintha köszönt is volna nekem. De tudom, hogy a lényege, a lénye igazi része ott volt. Érzékelt.

Amikor elbúcsúztam tőle, elénekeltem neki újra, hogy "Maradj velem, mert mindjárt este van", majd a fülébe súgtam: holnap nem tudok jönni, de holnapután jövök!

Amikor reggel láttam a telefonomon, hogy a kezelőorvosa hívott, rémülten hívtam vissza, de nem vette fel. Gyorsan felhívtam a kórházi osztályt - ott tájékoztattak, hogy minden rendben van, javultak a laborértékei. 

Pedig rosszul tudták. Apu azon a hajnalon átment a Mennyei Atyához.

Lejátszom az operás videoklipet, és aput látom - odaát. Hát felvitte magához. Tényleg.


Készülünk az újévi koncertre.

"Über Sternenzelt muss ein lieber Vater wohnen" - a csillagsátoron túl kell lakjon egy kedves Atya - énekli távcsővel még éppen kivehető magasságban a szoprán. 

És tényleg. Nekem már kettő atyám is.

A Mennyei, aki elkészítette a helyét, és az én küzdelmes életű apám. Megnyugodott végre lelke és szíve. 



Egyéb írásaim


https://www.facebook.com/100064428054282/posts/741955284628733/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...