Ugrás a fő tartalomra

Spider woman

Gyerekeket táboroztattunk. Sok év óta végre, újra én is, aktívan. 
Milyen tábor is lenne, no mégis? Hát persze, hogy kórustábor. 
Rutinos kollégákkal összebeszéltünk: egészen kivételesen még ráért május végén elkezdeni szervezni. Mert amúgy nagyon nem. Ha márciusban nincs meghirdetve, akkor azok, akik szívesen jönnének, már nem érnek rá. De most, ugye, a nagy járványügyi bizonytalanságban minden egészen más volt. 
A naponta változó helyzet. Változó szabályozás. Mire engedélyezték a bejárós táborokat is, a művelődési házak mind teltházasak lettek. Persze, hiszen bizonytalanra befoglalták a jól bejáratott táboroztatók. Tökéletesen érthető. 
A kerületi iskolák pedig nem adhatták ki a termeiket.
Szerencsére a cserkészek befogadtak minket erre a hétre, így egy kellemes, elkerített udvarú, nagy helyen lehettünk a nyár eddigi legforróbb hetén. Valahogy így jött ki.
Az első nap mindig ismerkedéssel kezdődik. Na persze, idén csak a járványügyi fejtágítás után.
Egy szép nagy hálót szőttünk: ki-ki mondta a saját nevét, erősen fogta a fonal egy szakaszát, a gombolyagot pedig továbbhajítotra egy számára ismeretlennek. A végén visszabontottuk a hálót: visszadobálták a gombolyagot annak, akitől kapták, és, ha emlékeztek még rá, mondták a nevét is. Persze, hogy a többség nem emlékezett, de sebaj, egy-két-há', és a csapat már mondhatja is együtt. Igen ám, de huszonnyolc gyereknél már akkora a kör, hogy a gombolyag időnként nem oda esik, ahová kéne. Pedig fontos ám nagyon, hogy a keresztezett szálak alatt vagy fölött megy át. Mit lehet tenni, ha már majdnem mindenki be van hálózva? Mit is tehettem volna? Időnként kiigazítottam a félresikerült röppályát. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy bementem a hálóba, kigubancolni, vagy utánaszaladtam, ha a ballisztikus ív a kelleténél nagyobb lett. 
Mire a gombolyag visszatekeredett, igenis tudtak pár új nevet.
Csak pár nappal később jöttem rá, hogy az enyémet kicsit torzítva jegyezték meg. Póknéni. Ez voltam én. Aki a hálót igazgatja, nem az?
Bár bemutatkoztam nekik újfent, de azért nem sokan hívtak a nevemen ezután sem. 

Aztán elgondolkodtam: végülis, egy egészen kicsit mégiscsak póknéni vagyok. Több közösségben is szövögetem, régen még másokban is szövögettem a kapcsolati szálakat. 
Egyik kedves barátnőm mondta: neki tulajdonképpen csak az emberi kapcsolatok fontosak, a szervezetek maguk nem. Ekkor villant be: tulajdonképpen ezt a kapcsolódási igényt használom (ki vagy fel) orvul vagy természetesen, amikor a közösségeimben kötözgetem vagy lazítgatom a szálakat. Csendesen vagy harsányan.
Mint egy Póknéni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...