Ugrás a fő tartalomra

Maszkok

Zsuzsi élvezi a maszkviselést. Igaz, levegőt ő sem sokat kap benne. Ám hiába jár sminkeletlenül, a szeme, bőre fiatalosan csillog. Pedig már több érettségi találkozón is részt vett. Pedig őt is alaposan megcincálta az élet. Ám amióta kötelező maszkban vásárolni, többször kérték el a személyijét, ha alkoholt vásárolt. Ilyenkor mindig vidámabban ballagott haza.
Bál, bál, maszkabál!
A lét repül, az óra jár.

Maszkként fedi el Matild arcát az erős smink. Igaz, ki is emel. Kiemeli a szép, jellegzetes arcvonásokat. Másrészről viszont elrejt. Elrejti a bőrhibákat, a finom ráncokat.
Amikor viseli, magabiztosabb, mint a saját, puritán arcával. Mert ez a maszk is véd. Véd a kritikusan mustráló tekintetektől. Az elismerő, csodáló pillantások több békességet ígérnek.
Bál, bál, maszkabál!
Álarcban a díva már.

Tibinek mindig imponáltak a maszkok. Nindzsa-harcosként takarta el arcát ilyen-olyan sálakkal. Aztán kapott már-majdnem-igazi maszkot. És büszkén hordta. Otthon. Harci kiáltás, harci póz. Az utcán azért nem hordta. Mert akkoriban ment az ádáz burka-harc. Szabad-e boltba menni fedett arccal? Egyáltalán: az utcára?
De álmodozni ér. És ilyenkor titkos nindzsa-harcosként védi és fenyegeti a világot. Egyszerre.
Bál, bál, maszkabál!
Kertek alatt nindzsa jár.

Bál, bál, maszkabál! - énekli Panni tüneményes, lélekpuhogató kislányhangján, ahogy hazafele ugrál a kis vidéki utcácskán. Az emberek kinéznek az ablakokon, és a lelkük picit helyrebillen, megpihen. Mert lehetetlen nem mosolyogni, ahogy sugárzik az arca, és a tiszta tekintete bizalommal kapcsolódik a nénik és bácsik élet-tépázta, járvány-rémítette tekintetébe.
Kis copfja csak azért nem röpköd, mert a Mama balerinakontyba fésülte.
Bál, bál, maszkabál!
Öt hónapja áll a bál.
Egy maszk mindenkinek jár.

Bál, bál, maszkabál,
Itt a napsütötte nyár!
Tópart, erdő minket vár.
Csituljon a járvány már!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...