Ugrás a fő tartalomra

Méhecske. Nem legyecske.

Mondhat bárki bármit, a fiatal focipalánták igenis lovagiasak. 
Régen a Kisfiam focista volt. Nagyon szeret focizni és tehetséges is. Egy baj volt vele: utált versenyekre, tétmeccsekre járni. De egy leigazolt sportolónak muszáj, nincs irgalom, nincs kegyelem. 

Hát ezeken a meccseken figyeltem meg, hogy mekkora előnye volt azoknak a csapatoknak, akik lányokat is pályára küldtek. Mert ezek a férfi-palánták hiába tudták, hogy ő is ugyanolyan ellenfél, mégis úgy bántak velük, mint a hímes tojással. A lányok vadul támadtak, cseleztek, a fiúk pedig megpróbáltak ellentámadásba lendülni. De valahogy nem igazán ment, mert mindig vigyáztak A Lányra. Hogy ne essen baja. És amennyire bosszantó volt az egyenlőtlenség, annyira szívmelengető a gyengédség. Hát persze, hogy nem így kellett volna! Ha egyszer pályára lép, tessék viselni a következményeket! 

És ésszel ugye nem akarták volna másképp kezelni a lányokat, de valahogy mindig így sikerült. 

Ezen mérkőzések után nem tudtam bosszankodni, ha elvesztették. Mondjuk igaz, amúgy sem, mert szerintem a foci elsősorban játék, csapatjáték, és csak másodsorban harc és véres küzdelem. 

Ezzel a véleményemmel meglehetősen egyedül voltam a csalódott szülők táborában. 


És most valahogy így érzek a jelenlegi politikai helyzetben is. 

Hogy nem kéne ez az acsargás. És tudom, hogy nem vagyok vele teljesen egyedül. 

Tudom, most már értem, hogy a pályán vérre megy a harc. De azt azért látom és értékelem, ha a női ellenféllel szemben lovagias gesztust gyakorolnak. Persze, tudom. Ez nem a terápia helye. 

Amikor már idáig jutok gondolatban, a fejemben megszólal többféle ellenvélemény meg egyéb reakció, mindazok, amiket ilyenkor megkapok, ezért aztán el szoktam hallgatni. 

Mert tudom, hogy utópia. Utópia az általános szeretet és elfogadás. Már csak azért is, mert van, aki az elfogadhatatlant szeretné elfogadtatni. 

Utópia a higgadt megbeszélés, az észérvek briliáns vagy éppen csak csattogó ütköztetése, személyeskedés és minősítés nélkül. Nincs hírértéke. Vagy... Vagy lehet, hogy még nem próbáltuk?

Szép lenne, ha az ellenfelek lejőve a pályáról, kezet fognának egymással, legyőzött a legyőzővel, és tisztelettel tudnának együttműködni. Jaj, igen, tudom, ez is utópia. Nem is, mert a gyerekek lekezeztek ilyenkor.

Mivel kiélesedett és nekikeseredett küzdelem zajlik a szemünk előtt, szeretném, ha emellett létezne egy nem riadóztatott üzemmód, a békés egymás mellett élés.

Mit tehetek ezért?

Megpróbálok minél inkább a jóra koncentrálni. A békét munkálni. 

Mint a méhecske. Aki a trágyadombon is meglátja a virágot. A legyecske csak keresse a kutyagumit a virágos mezőn, meg fogja találni! Meg minden egyebet, amire rászállhat.

Lehetnénk méhecskék. Azok ráadásul kaptárban élnek, mindenki mindenkiért. Együtt üzemképesek. Együtt vannak biztonságban.

Szeretném, ha lélekemelő dolgokat keresnénk és mesélnénk. Rövid és túl értékes az élet ahhoz, hogy riadókészültségben éljük le!

Lazítsunk, keressük az örömöket!





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...