Ugrás a fő tartalomra

Bűnös létemre bűntelenül

A bűnöst szeretni, a bűnt gyűlölni. Ezt tanultam a Mestertől. 

És örülök neki, hogy ő ilyen, mert vannak gyengeségeim, olyan pontok, ahol újra és újra szétfoszlik az anyag. Ahol bűnbe visznek a gondolataim, vágyaim, kívánságaim. Minimum gondolati szinten. Mert amikor már eljátszom a gondolattal - az én szigorú Mesterem szerint az már egyenértékű a bűnnel. Ezt nehéz megérteni, ez ellen lázad a belső emberem. Kinek árt az, amit gondolok? Nem csináltam semmit! Ez azért tényleg nagyon kemény! Hol van itt a megbocsátás, az atyai szeretet? Csak gondolok rá, még csak ki sem mondom! Kinek mi köze hozzá?

Pedig így, ötvenen túl, már nagyon értem. 

Mert miközben védem a gondolataim szabadságát, érzem benne a visszásságot.

Párhuzamosan ezzel a gondolati szabadsággal fut ugyanis a "minden fejben dől el" mítosz. Hogy csak gondolj rá! Színezd ki magadban! Képzeld el a lehető legaprólékosabban! Mert ez az út ahhoz, hogy megvalósuljon.

Szóval vannak a gondolatok, amelyek már alig várják, hogy kitüremkedjenek, sőt, azokkal szülöd meg magadnak a valóságot, és vannak a gondolatok, amelyek úgysem fognak megszületni. De tulajdonképpen miért is nem? Mi szab határt nekik? Ha a sokat dédelgetett, kihordott gondolatok szülik a valóságot, mi okom feltételezni, hogy a bűnös gondolatok nem kelnek életre? Ki abortálja őket? Én magam? Tudok olyat? Megszabadulni a bennem megfogant és növekvő bűntől?

Mi is az abortusz? A szó maga a helyéről való eltávolíttatást, a gyökerestül kitépést jelenti. Amikor már a bűn a részemmé válik, fájdalmat okoz megszabadulni tőle. Mintha engem csonkítanának meg. Az abortusznál is szenved a nő is. Talán a műtét alatt, az altatásban nem. De előtte és utána is. 

Sőt.

Még az elhalt magzat kiemelése is kín. Testi és lelki egyaránt. Hogyne lenne kín a bűntől való megszabadulás?

Mit fecsegek ennyit a bűnről? Mi ez az ostorozás, a bűntudattal nyomasztás? Minek teszek terhet bárkire? Mi jogon? 

Ehhez azt kell először tisztázni, mi az a bűn, ezzel párhuzamosan pedig hogy mi a megtérés.

A klasszikus terminológia szerint bűn az,ha az ember nem az Isten által kijelölt módon el. Megtérés, ha visszafordul mégis az útra. 

Az Isten által kijelölt út az ember eredeti, isteni természete szerint könnyen követhető, természetes út. Az Isten jóindulatát megkérdőjelező, kételkedő, mindig mindent jobban tudó emberi természet számára pedig szoros, kényelmetlen, szűk folyosó.

Mindkettő megvan mindegyikünkben. Az isteni eredetű és az istenit kétségbe vonó.

Sok évek tapasztalata sem feltétlenül elég ahhoz, hogy valaki egyetértsen mondjuk legalább a társadalmat szabályozó tízparancsolat erejével. Hogy tulajdonképpen mind jobban járnánk, ha képesek lennénk aszerint élni. 

Az az öt röpke évtized, ami elillant alólam, ezt tanította nekem. 

És azt is, hogy tényleg minden egyes nap újra vétkezem, minimum gondolati szinten, de sokszor sajnos tényleg valóságban is, nem csak gondolatban és mulasztással. 

Ezzel persze az is együtt jár, hogy minden nap egy új megtérés. 

Ez csak annak ijesztő, aki a megtérés alatt azt érti, hogy teljesen mindent maga mögött hagy. Én úgy képzelem, mint a mindennapos hazatérést. Az sem teher. Megkönnyebbülés. Otthonosság. 

Vagy a mindennapi többszöri étkezés. Vagy a mindennapi megtisztulás. Van, hogy egy porcikám sem kívánja. Amikor a fürdőszobában előkészülök a zuhanyzásra, a frissen mosdottság érzése előre meglegyint. Tudom, hogy utána milyen könnyűnek fogom érezni magamat - ezért állok neki az egésznek. A tisztaság és a könnyűség békessége miatt.

Ennyit a bűnről.

A bűnösök pedig - ezekből következőleg mi mind azok vagyunk. Nincs mit szépíteni rajta. De nem is kell magunkat bántani miatta. Csak visszafordulni. Irányba állni. A jó, az isteni irányba.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...