Ugrás a fő tartalomra

Lélek-számla

Nem akarjuk, mégis így van: ha egy ember születik a földre, megnyitnak neki egy bankszámlát. Nem a baba-kötvényre gondolok, hanem arra az érzelmi bankszámlára, amire innentől kezdve boldog-boldogtalan hordhatja a javakat. A kedves mosolyt, a biztatást, az örömöt abban, hogy megszületett és él, a hitet, reményt, szeretetet, az elismerést, türelmet, gyengédséget. A csak rá figyelést. És persze az ígéreteket, amik megvalósultak.

Csak az a helyzet, hogy ez a bankszámla nagyon érdekesen működik, mert nemcsak tenni lehet rá, hanem levenni is lehet róla. Bármennyit. Előfordul, hogy akinek a nevére megnyitották, nem kap rá annyit, hogy pozitív maradjon a mérleg. Mi történik, ha egy gyereknek nem az erősségeit dicsérik, ha nem csodálják, nem szeretgetik, nem ölelgetik, nem hallgatják meg, amikor szüksége lenne rá, nem ölelik át, ha dühös, nem állnak mellette, ha baj van? Sőt, elvárják tőle, hogy ő adjon az idejéből, a csodálatából, a türelméből?
Akinek sok van, az tud belőle adni, és előfordulhat, hogy szívesen is ad.
De vannak a számlakárosultak, akiknek felnövekedve akkora adósság van a bankszámlájukon, hogy nem tudják belőle a mindennapi kiadásaikat fedezni. Mert innen kéne jusson a napi önbizalomhoz, a higgadtsághoz, a józan mérlegeléshez is.
Van, aki költségesebb életet él.  Sokkal többet felhasznál a számlájáról, mint más. És akkor hogyan gyűjt? Biztosan van, aki kemény munkával szerzi meg, és van, aki erőszakkal.
Így fordulhat elő, hogy a számlakárosult szülők a megszületett gyerekük friss bankszámlájáról veszik le a nekik szükséges lelki elégtételt. Tehát ez az adósság is örökölhető.

Mekkora erő kell ahhoz, hogy valaki megállítsa ezt a folyamatot! Mekkora vagyont kell felhalmozni, hogy az elég lehessen magamnak és a gyerekeimnek is?

Ami jó hír, hogy erre a számlára bárki betehet, és bármikor. És bármennyit. Ezért nem mindegy, kikkel vagyok körülvéve.



(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...