Ugrás a fő tartalomra

Aranyeső

Az élményre emlékszem, nem a konkrét helyzetre. A döbbenetre, mikor anyu a legnagyobb könnyedséggel a hangjában beszélt róla. Talán valahogy úgy, hogy Margit néni meghozta az aranyesőt.

Ijedten fordultam az ablak felé, arra számítva, hogy a megszokott vízcseppek helyett netán valami különös természeti tüneményt látok, amit Margit néni boszorkányosan előidézett. Még nem voltam iskolás, óvodás is alig. De odakint nyoma sem volt semmi ilyesminek, a borús égbolt a szokásos módon szitált csak.

Persze, ismét meggyőződhettem arról, hogy vannak szavak, melyek mást is jelentenek. Talán egyik első élményem volt, aminek alkalmával rádöbbentem a magyar nyelv többféle rétegére, a szavak átvitt értelmezésének magától értetődőségére. Mert anyu természetesen megmutatta a virágot. Emlékszem, hogy nem éreztem úgy, hogy akár egy kicsit is hasonlítana az aranyhoz. Csak sok évvel később, abban a bizonyos súrlófényben láttam meg benne az arany csillanását.

Aztán megtudtam, hogy aranyeső lehet a többszörös verseny-győzelem, amikor érmek és kupák özönlenek a győzteshez.

De tudom, hogy az igazi aranyeső az, amit Holle anyó hullajt a szorgalmas lányra, aki hazavágyik, bármennyire rosszul ment is ott a sora. Ez az ajándék szorgalmáért és hűségéért. (A lusta lány meg ugye szurkot kap fizetségül.)

Tegnap este ez mind eszembe jutott, amikor a Borisz Godunov utolsó előtti előadásának legvégén, sőt, utána, a tapsrend alatt kihirdették a következő évad egyik kamaraénekesét.

Ugyanis a nagy ováció és taps alatt a zsinórpadlásról egyszer csak hullani kezdett ránk a csillogó arany. Pillanatok alatt tele lett vele a hajunk, ruhánk, arcunk. Csak Haja Zsoltra nem jutott, mert a díjat átvenni két méterrel előrébb lépett, így kikerült a csillámló záporból.

Persze ez az arany csak pici, műanyag fóliából készült, apró négyzet, de így, ezrével leszórva impozáns látványt nyújt. Az élmény is egész különleges volt. Valahogy kacagni lett tőle kedvem. A színpadról megannyi tavasz-tündérként vonultunk fel az öltözőbe.

Befont hajamban vidáman csillogott a sok kis arany konfetti. Nem volt kedvem kirázni. Feldobott az élmény, jólesett, hogy nyoma maradt. Csak bámuljanak meg a földalattin! Igen, én is ott voltam, mikor Holle anyó aranyesőt bocsátott a színpadra.

Hazaúton a kis négyzetek sarka már kezdett irritálni a nyakam körül - ilyen későn este érdekes módon érzékenyebb a bőröm -, és hirtelen rájöttem, hogy a pólóm alatt is hozok még haza belőle.

Megálltam a kocsival a kapu előtt, és Holle anyó jutott eszembe, már ki tudja, hanyadszor. "Kukurikú, mi történt? Aranyos lányunk hazatért!"

És eszembe jutott az is, hogy Holle anyó szeretheti az Operaházat. Amikor a hosszú felújítás után újra nyitott a Ház, a nyitás előtti utolsó napokban, miközben teljes gőzzel próbáltunk a Hunyadi premierre hidegben, porban, valószínűleg rá is átragadt a takarítási láz, bizony, még a dunyháját is jól felrázta. Mi másért is eshetett volna hó akkor, márciusban?

Otthon még megmutattam magamat a mi saját tükrünknek, mielőtt leráztam volna díszeimet. De megbújtak valahol, mert reggel még hullottak belőlem - pedig becsszó, zuhanyoztam az éjszaka.


.....................



Megyeri Szabolcs kertészeti oldaláról a fotó.
Tessék, nem megtudtam mindjárt, hogy helytelen az aranyeső elnevezés? Sőt, az aranyvessző is. Helyesen - aranycserje. Mondja ő. Nekem attól még aranyeső marad. Csak mondom.



Berecz Valter fotója az Opera fb-oldaláról. Középen a díjazott, Haja Zsolt fogja a hattyút és a csokrot.

A jobb oldalon álló két szólista (Pál Botond és Bretz Gábor) még kapott az aranyesőből. Ott csillog a hajukban.



Lénárd Kati kollégám szelfije, már fent,az öltözőben. Köszi, Kati!


Egyéb írásaim itt



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...