Ugrás a fő tartalomra

Holle anyó takarít

Holle anyó rázza a dunnát. Vagy valamelyik frissen hozzá szegődött leányka.

Márciusi hó nyilván csak ezért lehet. Azonnal el is olvad, hiszen mindjárt tavasz van. Igazi, napfényes, rügyeket és bimbókat kipattintó tavasz. Ezt várja Holle anyó is: lám, nekiállt a tavaszi nagytakarításnak. Átszellőztet szekrényt, ágyneműt, friss cihát húz párnára, paplanra, alaposan kitakarít.

Takarítják az Operaházat is. Nem, persze hogy nem Holle anyóék. Van munkája ennek a maroknyi embernek bőven. Még nincs átadva a Ház, még nem is minden van teljesen készen, folyamatosan jönnek-mennek a munkások, zajlanak a munkálatok, az utolsó simítások. Meg az utolsó előttiek. Meg az azelőttiek. 

Zajlanak a próbák is. A technikai személyzet fúr-farag, ezerszer is átalakítja a színpadot a rendező igényei szerint. A világosítók is állítgatják a reflektorok, fejlámpák fényét. Ide-oda pásztáznak a fénycsóvák, villognak a ki-be kapcsolástól. Az ügyelők pszichiáterhez illő türelemmel figyelik a folyamatot, hívják, küldik a szereplőket, a szólistákat, statisztákat, énekkart, gyerekkart, balettosokat, takarítót - mikor kit kell. Előre-hátra lapoznak a partitúrában, ha visszaismétlés vagy éppenséggel húzás van. 

A rendező-főigazgató igazán ki akar tenni magáért - mindent szeretne megmutatni, amire csak képes az Operaház. Mind művészileg, mind technikailag. És valóban, csodás lehetőségek vannak ebben a furcsa élőlényben, amit így együtt jelentünk. 

Aprócska szépséghiba, hogy egyelőre még nincs meg a lendület - minduntalan megakasztja valami. Hol technikai jellegű, hol egyéb. Bármi.Ha nem tudnám, hogy az utolsó pillanatban szoktak megoldódni a dolgok, picit ideges lennék. Viszont tudom, hogy a legjobb múzsa a határidő, az építőiparban meg aztán tényleg. Nemrég vettük át a mi újonnan épített házunkat, eddig még az én híresen halvány memóriám is terjed. A rengeteg veszekedés, alkudozás - huh, rágondolni is rémes.Pedig eszembe jut minden nap, amikor hiába a leggondosabb takarítás is, mert már a próba előtt csupa por minden ruhánk, otthon pedig feketét tüsszentünk - pedig becsülettel hordjuk a maszkot.Nem panaszként mondom, csak megjegyzem, feljegyzem, hogy emlékezzek majd rá.

Mert aztán a mindennapok lendülete magával sodorja ezeket az élményeket. A kordon mellett álló munkásokat, akik kedélyesen irányítgatnának minket. Azt is, hogy milyen békét sugároz ez a csodásan kicsinosított, világszép Operaház így, hogy körülötte nem pöfékelnek autók, a kockakő hibátlan állapotban ékeskedik - bár rettenetesen sok építkezési melléktermék emlékeztet még arra, hogy ez a béke átmeneti csak.

És miközben ezt a békét szívom magamba, gyönyörködve mindabban a szépségben, amit kívül-belül bőkezűen ont magából ez az épület, de nem csak az épület, hanem a Ház lelke is, ami megőrzött valamit mindabból a felemelő élményből, ami a falai között született, muszáj arra gondoljak, mennyire törékeny is ez a béke. Hatalmas ereje van - mégis illékony.És kapaszkodok mindenbe, ami segít ezt a reményteli jövőben bizakodó békét őrizni.Miközben a színpadon egymást érik a viszálykodások, meghalnak igaz ok nélkül a bátor hősök, szeretném, hogy értsük meg a tanítást: a békesség drága kincs. Megőrizni csak bölcsességgel, higgadtan lehet.

Drága Holle anyó, amikor a szorgalmas lányt hazabocsátod, ne aranyat szórj rá! Vagy ha rá aranyat szórsz is, nekünk hullass békességet! Hulljon a béke, mint dunnádból a kövér hópihék, lepjék el a Földet!

Fénykép megnyitása

(A képen az egyik Hunyadis jelmezemben. Gyönyörű kiállítású, nagyasszonyos. Csak méltósággal lehet viselni.)


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...