Ugrás a fő tartalomra

Sóder

Mi kell hozzá, hogy jól érezzük magunkat?
Maslow híres piramisának felépítésével adott erre választ. Most nem fogom pontosan idézni tudni, hogy a létfenntartás, fajfenntartás ösztönei fölött hogy is következnek a lépcsőfokok, de azt vélem tudni, hogy a személyiség kibontakozása, a kreatív önmegvalósítás valahol a csúcsán van.
És mégis. Nem tudom, hogy van ez az aszkézisban élőknél. Lemondanak, önként, vagy kényszerből alap-igényeikről. És tudnak boldogok lenni. Miért? Mit kapnak cserébe? Valószínűleg olyan fontos információt, ami felülírja az alapprogramot.
Miért esik nehezünkre ingyen, számítás nélkül kedvesnek lenni? Miért néz zordan egymásra a vadidegen?
Tudom, van, akinek nyálas és hazug az amerikaiak állandó mosolya. Nem lehet őszinte. De miért is?
A barátságos tekintet: megelőlegezett bizalom.
Tudom, mert itt nőttem fel, hogy Európának ezen a táján milyen viharok söpörtek át a társadalom lelkén. Tudom, hogy voltak besúgók, aljasok, mások hátán magasba kapaszkodók. Tudom, hogy a nullszaldós játszma mekkora méreg: ahhoz, hogy egyikünknek jobb legyen, a másiknak rosszul kell járnia.
Tudom, hogy vannak családok mindennapos kenyérgondokkal. Tudom, hogy mi az a nyomor, a nyomorúság.
Mégis, nekem a barátságos mosoly, a kedves szó, a jóindulat úgy kell, mint a levegő.
Ausztráliában élő ismerősöm mondta, hogy a legfurcsább abban az országban, hogy az emberek nem idegesek. Mindenki nyugodtan végzi a munkáját. Vajon ez csak azért van, mert ott az utcaseprésből is meg lehet élni?
Biztos, egészen bizonyos, hogy ez nagy könnyebbség.
De akkor miért van az, hogy Kubában is nyugodtak az emberek? Persze, ezt csak olvastam, nem tudhatom bizonyosan. De ezt olvastam. Meg azt, hogy szinte minden nap családi összejövetelek vannak. Hogy erős ez a kötelék. És azt is olvastam, hogy az ottani hatalmas szegénység ellenére az emberek nyugodtabbak, vidámabbak, mint nálunk.

Ismeritek azokat a bizonyos svéd gyerekverseket?
Köztük van a Sóderparti.
Sajnos a szabadversek idézése sem tartozik az erősségeim közé, ezért most a saját emlékeim morzsái közül söprögetem elő, ami megmaradt.

Mónáéknál a vacsorát sóderpartinak nevezik. Tényleg? Tényleg. És akkor elmondhatod, ami a szívedet nyomja.
Sóderparti! milyen hülye név! De Ami A Szívedet Nyomja...!
Szeretném, ha Mónáéknál - nálunk lenne.

Mosolygós szép napot!
Segítségül adok mellé egy nagy kupac sódert. 

(2018-ból, fb-ról)


Tessék, közben meglett a vers. Ráadásul kiderült, hogy két verset összemosott az emlékezetem.


SIV WIDERBERG (sz.: 1931):

Mónáéknál


Mónáéknál

úgy beszélnek a gyerekkel,

mintha nagy volna.

"Mit gondolsz?" - kérdik -

Móna papája meg a mamája

"Mit gondolsz?

Szerinted hogy lenne jobb?

Szerinted hogy kéne csinálni?"


Aztán:

"Értem.

Azt mondod?

Lássuk csak.

Tényleg, tökéletesen igazad van!"

Vagy:

"Nem hiszem,

ebben tévedsz..."


Szeretném, ha a Mónáéknál -

nálunk lenne.


(Tótfalusi István fordítása)


SIV WIDERBERG (sz.: 1931):

Sóderparti


Dániel

aki az osztályunkba jár,

a vacsorát Sóderpartinak hívja.

"Sódert esztek vacsorára?"

kérdeztem egyszer

(mert szerintem ez a

Sóderparti

olyan lükén hangzik).

"Frászt" mondta Dániel,

"húst eszünk,

és mindenki nyomhatja a sódert,

és senki se mondja,

hogy fogd be a szád,

és mindig kipakolhatod,

ami a szívedet nyomja"

mondta Dániel, és nevetett.


Mégiscsak lükén hangzik, hogy Sóderparti.

De Ami a Szívedet Nyomja, az már igen!


Nálunk csak olyan közönséges Vacsora van.


(Tótfalusi István fordítása)


Egyéb írásaim itt


Nem érhető el leírás a fényképhez.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...