Ugrás a fő tartalomra

Kicsi piros

Piros bolyhos kezeslábasban imbolyog a széles járdán. Talán megvan másfél éves. Mint egy kis mackó, dülöngél, lődörög. Időnként megáll. Az édesanya tolja az üres babakocsit, hátranéz rá biztatóan. Nem sürgeti, de látszik rajta, hogy ő már menne. A piros kezeslábas elöl hosszú cipzára az ülepéig tart (nyilván a könnyű pelenkacsere érdekében), ahol egy szürkés folt árulkodik arról, hogy időnként le is ül a kisember.

Amúgy az Andrássy úton éppen a fák friss lombjában gyönyörködtem. Mint egy elegáns, áttört csipkéből készült ernyő borul az utca fölé. Lőttem pár fotót - közel sincs az érzéshez, nem baj. Megpróbáltam. 

Amikor leemeltem tekintetemet a lombok szintjéről, akkor láttam meg.

Eszembe jutott, hogy bátyám is nagyjából ekkora lehetett, amikor először indult neki két lábon. Én persze még nem voltam kint a világban, finom puha fészkemben készülődtem éppen, de a családi legendárium megőrizte, hogy első lépései után nagyakaratú bátyám úgy döntött, hogy akkor már gyalog járja végig a Margit szigetet. És megtette. Egyik hídtól a másikig. Utána viszont másnap egész nap aludt - anyu kicsit meg is volt rémülve. De nem volt semmi baj, csak nagy volt a kihívás, kellett a pihenés.

Ez a prüntyő sem lehet sokkal idősebb. A zöld lombsátras utca szürkeségében mágnesként vonzza a tekintetet az élénkpiros ruhácska. Bódorog, meg-megáll, rácsodálkozik mindenre. Egy ekkora gyerekkel nem lehet sietni, legalábbis ha kiszabadult a babakocsi fogságából. Leguggol, feláll, jobbra néz, ettől persze rögtön meg is indul jobbra. 

Bal oldalon szürke ruhába öltözött, megfáradt férfiak szívják a délutáni cigarettát - valószínűleg valamelyik lakás vagy üzlet felújításán dolgoznak amúgy. Az imént épp hasonló jelmezből bújtunk ki - a szürke összes árnyalatából. A kicsi piros gombóc is észreveszi a dohányosokat. Balra fordul - hát mindjárt balra is lódul. A férfiak törődött, mord ábrázata varázsütésre kisimul. Elmosolyodnak, egyszerre kezdenek integetni: szia! A kicsi tátott szájjal, tágra nyílt szemmel bámulja a mosolygó, integető bácsikat. Azok versenyt mosolyognak egymással, előre dőlnek, egymás szavába vágva biztatják. Csak nézi, nézi, megáll, nem tudja, mit kell tenni ilyenkor. Anyukája széles mosollyal nézi, nem sürgeti, láthatóan élvezi, hogy a kicsi csimota elbájolta ezt a kemény közönséget. Meglehet,ha gyerek nélkül érkezik, szemérmetlen pillantásokat, esetleg halk vagy hangos beszólásokat kap ugyanezektől. De így a gyerekecskén van és rajta is marad a figyelem fókusza.

Sietős léptekkel haladok - ezt az egészet is szinte csak a szemem sarkából láttam.

De a jelenség öröme sokáig kísért. Hogy még egy csapat meglett férfit el tud bájolni egy totyogó kisgyerek.

Este az előadásra egyik kolléganőm is elhozta a kicsi fiát - azt is ováció és rajongás kísérte. 

Nincs még veszve az emberiség. Érték még az emberpalánta.




Egyéb írásaim itt


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...