Ugrás a fő tartalomra

New York scrapbook 4.

Az ősz megérkezett New Yorkba.
A szokásosnál is erősebb széllel bélelve a tágas utakat. Két kezemmel tartom a kapucnimat, különben minduntalan lefújja a szél.
Talán a tegnap esti szélcsendet akarja gyorsan bepótolni, hogy kijöjjön az átlag. Persze az esti szélcsend egyáltalán nem az a kellemes nyugalom volt - inkább esőváró, páradús. A metró peronjának tetején lecsapódó pára cseppenként potyogott a nyakunkba.

Elmetróztam a Vasalóházhoz (Flatiron-building), de csak véletlenül épp ide. Bátyámmal megettünk egy igazi newyorki laposguta-pizzát. A tésztája inkább pászka-jellegű.
A téren egy koromfekete ember ül, és mint egy sámán, szinte extázisig dobol a különböző vödrök, tálak, fületlen fazekak és fém függönykarnis (vagy mi a bánat) furcsa egyvelegéből készült hangszer-kollekcióján. Időnkét előrébb taszajtja a majonézes vödröt: amíg nem dob bele valaki valamit, nincs performansz!


A Vasalónak egyébiránt eleinte magasztosabb neve volt, mivel azonban első ránézésre pont olyan formájú, hát megmaradt Flatironnak.
Nézegetem innen-onnan. Vasaló. Persze, mert New York ezen része vonalzó mentén épült. Mindenütt szabályos négyzetrács-hálózat. Egyedül a Broadway lóg ki rebellis módon, kis fokú szögben. És hát a telek drága, az a hosszúkás háromszögű terület nem maradt, nem maradhatott üresen.

A metró amúgy kisföldalatti. Ugyanolyan a hangulata, a szaga, az állomások neve ugyanúgy mozaikból kirakva a falon. Kicsit ugyan sótlan dolog, hogy egy megállót 14. utának hívjanak, de tagadhatatlan, hogy gyorsabb megtalálni így mondjuk az 57.-et, ahol lakunk. A metró vezetője mondja be a megállóneveket. Próbálja csak meg valaki született magyar nyelvvel kiejteni a "next station 23. Street"-et! Selypítők és pöszék előnyben!


Maga a metrószerelvény egy hosszú hámozott konzerv. Fantáziátlan formájú. Alig-világított. És nagyon koszos és mindenütt ragadós. (Bár a színvilága alapján lehet, hogy tisztán is koszosnak látszik.)
A földalatti hálózat nemcsak bonyolult, de teljesen egybefüggő is lehet, mert amikor a Brooklyn hídról visszafele jöttem, valami átépítés miatt teljesen kevert útvonalon haladt a metró. Legalább három metróvonal állomásain keresztül. És jó hosszan. És lassan.

Ma főleg NewYorkGPS-t használtam, azaz a helyieket kérdezgettem, ha már nem találtam, merre menjek. Tetszik, hogy aki nem tudja, az megmondja: bocs, nem tudom. Ezzel megmentve attól, hogy egy sejtelem alapján kóvályogjak. A rendőrök rögtön tudták.
Ahogy leértem a metróba, nagy erőkkel nekifogtam keresni, honnan indul az én járatom. Mert ugyanarról a peronról indulhat ám a másik égtájak felé is akár a szerelvény. Nézelődök, látom, az egyik vágányon szerelőjármű vesztegel, rajta egy tipikus afroamerikai várakozik a dolgára láthatósági mellényben. Egyszer csak lekászálódik a járgányról, mellém lép, és végtelenül finom, kedves hangon így szól: Manhattan-be mennél? Ezen az állomáson sajnos most arrafelé nem áll meg a metró. Menj a másik irányba egy megállót, ott át tudsz szállni.
Megköszöntem.
Aztán később láttam, hogy mások is épp ilyen udvariasan segítenek a tanácstalanoknak, legyen bár turista vagy helyi nyugdíjas kínai nénike.

Megígértem a nagyfiamnak, hogy a kínai negyedet meglátogatom - szigorúan az ő kedvéért.
Ahogy beértem a terület szélére, egy testes emberekből álló koromfekete nagycsaládot kellett valahogy megkerüljek. Nagyon szépen beszéltek franciául. Egy jelenség volt.
Az utcákon nem sok hely marad a járdán az árusoktól. Furcsa gyümölcsök-zöldségek halmai, serpenyős mérlegek, szárított zöldségek és gombák között lavíroztam. Meg persze a kihagyhatatlam I♡NY cuccok  között.
A tenger kincsei között is meglepett az a bolt, ahol szinte csak rákot lehetett kapni. De azt minimum húszfélét. Még éltek, bár jegelve kissé lassú volt a mozgásuk.


Brooklyn hídja csalódást okozott, de talán csak azért, mert rosszul választottam időpontot. Szombat reggel szerettem volna menni, de akkora szél volt, hogy még az út elején visszafordultam. Aztán déltájt kisütött a nap. Így mégiscsak nyakamba vettem a várost. Ám a többiek is mind pont így gondolhatták, és valószínűleg a hídon volt az aznap délelőtti embersereg, meg a délutáni, megfejelve a holnapi maratonra érkezőkkel. Millió fénykép készült a hídon csak azalatt az idő alatt is, amíg rajta voltam.
Hajamat cibálta a szél. Pedig már a sálat is körbetekertem a fejemen. De azért szép volt ám. Csak nem annyira felemelő, mint vártam.


(Miket írtam még?)




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...