Ugrás a fő tartalomra

New York scrapbook 3. ( a fb-os bejegyzéseim átmentve)

Harsány csönd közepén ülve hagyom, hogy hasson rám a Város.
Akik megtervezték, egy hatalmas parkot álmodtak bele, hogy az itt élő szegényebb munkáscsaládoknak is legyen módja természetes környezetben kipihenni fáradalmait.

Ülök a víz fölött, egy védett öblöcske fedett padján, és elképzelem az embereket, akiknek a fejében ez az ötlet megfogant. Egy hatalmas Városliget és Margit-sziget egyben.
Picit szélesebb utakkal: az autósforgalom mellett biciklisáv, a biciklisáv mellett külön sáv a futóknak, azon belül járda a sétálóknak, azon belül egy még járdább járda, gondolom, hogy mindenki elférjen, amikor az egész város itt keresi a megpihenést.
És picit nagyobb léptékkel. A fák is több teret engednek egymásnak.

Ülök a tó vize fölött a hajnali eső után is száraz padon és a reggeliző kacsákat bámulom.
Ezek a fák itt szinte mind ismerősök. Tudnom kéne, de nem tudom: vajon ezeket is az Óhazából hozták? Vagy annyira meggyúrta már az Ember a Földet, hogy az itteni fapopuláció terjedt el nálunk? (Jaj-lebuktam-földrajzból-is.) Mindenesetre ismerősek. Mintha otthon lennék.
A felelősségen gondolkozom. A mások iránt érzett (vezetői) felelősségen. Voltak ezek az emberek, akiknek fontosak voltak az itt dolgozók, az ő testi-lelki rekreációjuk. Voltak, akik megtervezték. Voltak, akik kivitelezték. És vannak, akik gondozzák.
Többszáz futó mellett baktattam ide. Minden korosztály, minden méret. (Kicsit sajnálom is, hogy nem tudok futni.)

Hátradőlök a padon, és nézem a vén fát. Girbegurba ágain végigfutva megpihen a szem. Egyszercsak elválik a sötét törzstől egy árny: apró mókus fut le nesztelenül rajta. Utána egy másik. Felegyenesedek - ijedten szaladnak vissza. Pár perc múlva csendes hancúrozással újra előfutnak.
Nézem a sziklatömböket, a szép köveket, amelyekből az utat készítették. Valószínűleg a tervező tervei alapján. Eldugott kis kuckó, de a "jóvanazúgy" nem kerítette hatalmába a készítőit. Perfekt.
A fodrozódó vízzel együtt rezeg a szívem. Szinte fáj a boldogság.

Időközben felkelt a nap. Az őszi színekben pompázó fák újra eszembe juttatják azt a gondosságot, amivel ez az arborétum készült. Gyönyörűen mutatnak együtt a sárga, bordó, barna, zöld árnyalatai.
Egyszemélyes kis takarítóautó áll meg az úton. A vezetője kiugrik, fogja a söprűt, és magától értetődően, serényen munkához lát. Nem noszogatja senki. Dolgozik. Ez a dolga.
És ez nyűgöz le. Ezt szeretném valahogy kapszulában hazamenekíteni és otthon mindenkit megfertőzni vele: dolgozni lehet örömmel is. Minden munkát. Mert tényleg az visz előre. Aki itt boldogulni akart, mind keményen dolgozott. Ami akadt. Aztán följebb, egyre följebb jutott. A panaszkodás hiánya tette azzá Amerikát, ami. Amikor úgy valósítja meg az ember az álmát, hogy a másikénak is teret ad. És hisz a Közös Jövőben.

Szépséget vadászó fotósok és kutyasétáltatók között baktatok vissza. Kár, hogy nem hoztam a telefonomat. A töltőn maradt. Most nem tudom megmutatni ezt a hajnali hangulatot.
Színes levélcsokromra mutatva egy afroamerikai rendőr szól rám. Meglepődök. Talán nem szabad itt levelet gyűjteni? Mivel nem értettem elsőre, mit mond, hát türelmesen, mosolyogva, óvóbácsis hangon, lassan tagolva megismétli: "Látom, szeretnél még szép leveleket gyűjteni. Nyugodtan tedd, de a másik oldalon. Itt jöhetnek autók is."

..............


Amerikai kisiskolások. Éppen a cirkuszból igyekeznek hazafele. Takaros kis egyenruhában. Egy egész iskolára való csimota. A tanítók melett a szülők is segítenek. Fegyelmezetten közlekedik mind. Mikor megállnak,  egyikük odabújik az apukájához, s mivel így esik kézre, átkarolja a combját. Apuka otthonos mozdulattal simogatja a kis buksit, pici hátat. Amúgy ő is alacsony, rasztás hajában bordós fonatok.
Elnézem őket, átmelegszik a szívem.
Egy sarokkal arrébb tinik igyekeznek a játszótérre. Egyikük kosárlabdát pattogtat. A labda irányt téveszt, az átépítés miatt szögesdróttal körülkerített ház előkertjèbe pottyan. A tanár a fejét csóválja : Mit gondolsz, hogy szedjük ki a kerítés mögül?
Nincs dühroham, hülye-vagy-fiam, mit-képzelsz-magadról. Keressük meg a megoldást!
Nem vártam végig, de jólesett hallani-látni.

.........


  1. Akkora itt a hangzavar, dudálás, autók motorzúgása, járókelők ricsaja meg az építkezések dübörgése, hogy nem csoda, hogy az ítéletnapi trombitát nem hallani. Én is véletlenül vettem észre a szegény angyal próbálkozásait.

(Miket írtam még?)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...