Ugrás a fő tartalomra

Hematoma subduralis 2.

Apu aznap, csütörtökön a nap nagy részét a műtéti megfigyelőben töltötte. A műtétre még órákat kellett várni a Traumatológián, súlyosabb eseteket hoztak be közben. Este azért így is sor került rá. Addig végeztem a próbán, hazamentem, összeszedni ezt-azt, ami kellhet.

Közben óránként:

- Megműtötték már?

- Nem, még a megfigyelőben van, hívjon egy óra múlva.

Aztán egyszer csak:

- Igen, már bevitték a műtőbe. Másfél óra múlva szóljon vissza. Addigra már valószínűleg osztályra viszik.

Délután már gyorsan kiokosodtam a hematómák természete felől. 

Megtudtam, hogy egyszerűen vérömlenyt jelent. (Ezt egyébként tudtam, mert a kisebbik fiamnak is volt újszülött korában, csak az a fejbőr alatt volt és viszonylag gyorsan, három hét alatt spontán gyógyult.) Azt is megtudtam, hogy elég alacsony a túlélési aránya ennek a subduralis típusúnak. Dehát apu világnagy túlélő, ez számtalanszor kiderült. 

A hematoma subduralis a koponyacsont alatti kemény agyhártya alatt képződik. Van, amelyik viszonylag gyorsan, van, amelyik hetek alatt fejlődik akkorára, hogy életveszélyes legyen. 

Vezető tünet a fejfájás. Nagyon erős. Aztán a zavart viselkedés, ami könnyen ráfogható az aggkorra. Aztán már nem. (Apuhoz is azért hívták a szomszédos fiatalok a mentőket, mert kezdett körülötte kitörni az apokalipszis. A mozgása még esetlenebbé vált, mindent levert és összevissza hurcolt a lakásban - nem volt tiszta teljesen a tudata.)

A lifthez siettünk, hogy felmenjünk az idegsebészeti osztályra. A lift előtt a CT-vizsgáló. Előtte egy műtősfiú áll, fogja a tologatós betegágyat, azon bekötött fejű öregember. Gyanút fogtam. Apu...? Jól sejtettem. Éppen a műtét utáni koponya CT -re vártak. Illetve arra, hogy jöjjön oda valaki segíteni, mert agyműtét után óvatosabban kell átemelni a vizsgáló berendezésre.

Addig a szolgálatkész műtősfiú elmondta, hogy valószínűleg minden rendben, mert nincs kísérője. Ha baj lenne, kísérnék. 

A vizsgálat tényleg gyorsan megvolt. Felkísértük az idegsebészeti osztályra. Határozottan jobban volt, mint műtét előtt. Ugyanúgy motyogott, de az agya tiszta volt: megismerte Gergőt, értette a helyzetét, és elmondta, hogy mindenképpen menni szeretne a nagyrendezvényre 30-án.

- Apu, biztosan nem mehetsz ki addig! Különben is, felejtsd el, hogy friss műtötten tömegbe menj!

- Jó, jó, de 27-én koncertre megyek.

- Apu, nem lehet még!

Nem akarta megérteni, elfogadni, de rám hagyta. 

Megetettem a befőttekből, amiket hoztam neki. Aztán egy kis idő után hazamentünk, átmosni az újonnan vásárolt ruhaneműt.

Este még üzenetet váltottam a főbérlő sógorával, Palival, aki szomszédja. Mindenképpen el szerettem volna menni, hogy lássam, milyen körülmények maradtak ott. Mert már elbeszélés alapján is rettenetes pusztításnak tűnt.

Pénteken reggel újra bementem, Gergő vállalta a sofőr szerepét. Egyszerűen érzem, hogy nem vagyok idegileg elég erős ehhez az egész hirtelen jött helyzethez. Jólesett, hogy nem kell figyelni a forgalomra. Bevittük a frissen mosott pizsamát, köntöst, alsóneműt. Az osztályos nővéreknek szóltam, hogy a szekrénykében van a ruha, és megkértem, hogy öltöztessék fel, ha már szabad.

Még minden cső benne volt: a fejéből két drén, a karjából infúzió, a pelenkájából a katéter lógott ki. Esélytelen a pizsama. Mondjuk a betegszobákban olyan meleg van, hogy nem is szükséges okvetlenül. Még a teraszajtó is nyitva volt, hogy ne legyen olyan döglesztő meleg.

Hoztunk neki meggybefőttet és gyümölcslevet, ahogy kívánta. Kicsit még maradtunk, aztán elmentem dolgozni. 

Ebédszünetben összehoztunk egy gyors találkozót Palival - behozta a szemüveget, a lehetőségekhez képest letisztogatva. (Otthon még áztattam le róla maradványokat...)

Munka után visszamentem látogatni. Evett egy kis befőttet, ügyesen megivott vagy három deci vizet.

Hazafelé zsákban vittem a szennyest: cipőt, ruhákat, kabátot. A holmikat Mónika vitte utána, a fogsorával együtt. De először nem emlékezett rá, hogy került hozzá. A nővérek mondták, hogy a másik lánya hozta be. Elcsodálkoztam, mert egészen biztosan tudtam, hogy minden egyéb gyereke elérhetetlen távolságban van. Egy szőke nő, azt mondta, hogy hozzátartozó.

- Timi hozta!

- De ő még nem volt bent.

- Akkor Mónika.

Ennyiben maradtunk.


(Folyt. Köv.)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...