Ugrás a fő tartalomra

Hematoma subduralis 1.

 Egy jó fél óráig úgy tűnt, apu kijátszotta a bürokráciát és nyomtalanul eltűnt.

- Ezzel a névvel nincs betegünk felvéve - sajnálkozott a diszpécser a Traumatológián. - Mondja csak a születési dátumát!

Mondom.

- Nahát, majdnem akkor születtem én is! - vidámodik meg. - Sajnos, nincs itt a névsorban.

- Pedig a körzetes kórházból azt az információt kaptam, hogy odaszállították. Kérem, segítsen: mégis melyik traumatológiára küldhették még?

- Hát, az Uzsokiba vagy a Honvédba. Ha végtagsérülése van, az Uzsokiba, ha fej, törzs, akkor a Honvédba. Esetleg a régi Merényibe. Azt mondjuk most átvette a Semmelweis Egyetem, de mindegy.

Hívom az Uzsokit:

- Édesapámat hajnalban mentő vitte a körzetes kórházba, de mire ezt megtudtam és hívtam őket, már továbbították traumatológiára. Nincs Önöknél véletlenül? A Fiumei úton sajnos nincs.

- Mondja a nevét, taj számát, születési dátumát.

Mondom. A tajt nem, mert fejből még a sajátomat sem tudom. 

- Sajnos nincs itt az édesapja. De tudja mit? Mentővel vitték tovább?

- Merem remélni, állítólag rossz állapotban volt.

- Akkor hívja a 120-at. Nekik tudniuk kell, hol tették le.

Hívom. Izmos férfihang a túloldalon. 

- Mentőszolgálat, tessék.

Mondom neki, hogy hajnalban aput kórházba majd onnan tovább szállították. Kinyomozza, hogy a Traumatológián van, átadták az idegsebészetnek.

Megköszönöm, de aggodalmamnak adok hangot, mivel ott éppenséggel nem tudnak róla.

- Tudnak vagy nem tudnak, ott van! - mondja erélyesen. - Legfeljebb az intenzív osztályon. Ahogy az anamnézisét elnézem, akár ott is lehet.

Megadóan megköszönöm a segítséget, újra hívom a Traumatológiát.

Közben fél lábamat már harisnyába szuszakoltam, telefonnal a fülemen fésülködtem és úgy egyáltalán próbáltam a teendőimet még indulás előtt belepréselni a reggelbe. 

- Jó reggelt, újra én vagyok, állítólag mégis önöknél van az édesapám. 

- Sajnos ez teljességgel kizárt. Ha nincs a listán, akkor nincs itt.

- Esetleg lehetséges, hogy az intenzív osztályon fekszik?

- Kizárt. Akárhol lenne, a listában benne kéne szerepelnie.

- De a mentőszolgálat állítólag átadta az önök idegsebészetének.

- Várjon. Hívom a mentőszolgálatot. Visszahívom.

Várok. Visszahív.

- Sajnos, a mentőszolgálaton nem tudnak róla, hogy az édesapját elszállították volna a körzetes kórházból. De az ottani orvosnak megadtam a számát, utánanéz és vissza fogja hívni. Kérem, de tényleg csak úgy, hívjon majd vissza! Megnyugtatna, ha tudnám, hogy megvan az édesapja!

Engem is... Megköszönöm, és a várakozás alatt kapkodva szedem össze a még hiányzó holmit. 

Kicsi fiam (szemtelen ám, mert a napokban túl merészelt nőni rajtam) türelmesen várakozik: megígértem neki, hogy elkísérem a találkozóhelyre, ahonnan az osztállyal mennek közös programra tovább. Nem nagy kunszt odatalálni, de mivel közel van az Operaházhoz, hát gondoltam - tegnap, gyanútlanul - hogy elkísérem. Picit késésben vagyunk, megcsörren a telefon.

- Jó reggelt, dr. xy orvos vagyok a mentőszolgálattól. Utánanéztem az édesapjának: nem vitték sehová a körzetes kórházból. 

- Köszönöm a hírt, de sajnos már beszéltem velük, náluk nincs, ellenben továbbküldték.

- Igazán? A rendszerben nem ez látszik.

- Sajnos nem látom a rendszert, csak telefonálni tudok. Segítsen, hol keressem az apámat?

- Várjon. Utánanézek.

Várok. Már kissé idegesen, mert még reggelizni nem tudtam. Beszéd közben nem illik enni, meg hát nem is tudnék. Biztosan félrenyelnék izgatottságomban. Mindenesetre csomagoltam reggelit: padlizsános zöldségkrémet és pufirizses kenyeret - majd bent megeszem, meg innivalót is.

Újra csörög:

- Jó reggelt! Nna. Kinyomoztam! Az édesapja éppen úton van, még a mentőknél. Most fogják átadni. 

- A Traumatológián?

- Ott.

Megköszönöm, szélsebesen felkapom a kabátot, cipőt, sapkát, sálat, kesztyűt. 

Gyorsítsunk! Menjünk bringával a HÉV-ig!

Tessék! Pont most jön a járdán egy csapat gyerek. Lehet vagy két osztály is. Zsizsegnek, és főleg: elfoglalják az egész teret. Megkerülöm őket, de egy idő után feltűnik, hogy kisfiam nincs sehol. 

Tessék. Ő is eltűnt! Sem előre, sem hátra nem látom. 

Keresgélem, míg kiderül: hazament, mert valami lerobbant a bringán. Hazavitte, kicserélte a másik bringára.

Na, ennyi erővel gyalog gyorsabban odaértünk volna.

Sebaj, valahogy bevergődtünk.


És a kórház kedves diszpécsere?

Naná, hogy visszahívtam... volna, ha nem csak kicseng az a fránya telefon, a többedik hívásomnál is.

Azért a délelőtt során utolértem. Örült.


És apu?

Ebédszünetben bementem a kórházba. 

- Jó napot! Melyik osztályon találom az apámat?

- Műtétre vár. Ott találja az előkészítőben.

Odaballagok.

- Jó napot! Hol találom az apámat?

- Jobbra az első szoba. Egyedül van.

- És mivel műtik?

- Hát ez egyáltalán nem az én kompetenciám, hogy elmondjam, hogy hematoma subduralisa van - mondja kelletlenül.

Megpróbálom jól az eszembe vésni.

Infúzió, katéter, egy szál lepedő alatt egyhetes borostás, szürkés alak. Nincs mese, ez ő.

- Szia apu! 

- Szia! Ki vagy? - motyogja.

- Évi.

- Igen? Melyik Évi?

- A lányod.

És innentől megismert. Megkönnyebbültem kicsit.


(Folyt. köv.)



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...