Ugrás a fő tartalomra

Náditündéres

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy mese.

Ebben a mesében a királyfi feleséget keresett magának. Kapott is jó tanácsot: ha világszép tündért szeretne, keresse meg itt meg itt a három nádszálat, ezüst késsel óvatosan hasítsa végig az egyiket, s majd meglátja, olyan szép tündér lép ki belőle, hogy menten belészeret. De vigyázzon ám, legyen nála friss, hűvös forrásvíz, mert különben szomjan hal a szépséges leány. 

Persze, a királyfi botor módon elpusztítja az első két leányt, s csak a harmadikat sikerül megmentenie. Mert először zavarában bort kínál, másodjára kiügyetlenkedi a vizet a csuporból, és csak harmadjára bír annyira józan maradni, hogy tiszta vízzel itassa meg a gyönyörű tündért. A náditündért.

Én ismerek egy Náditündért. De az a Náditündér, akiről most mesélek, egy olyan tündér, akinek víz helyett is zene kell az élethez. Nem mesebeli lény ám. Egy igazi, hús-vér ember. Aki valaha is megismerte, nem tudja elfelejteni, soha.

Zeneakadémista koromban találkoztam vele először, Dóri barátnőm jóvoltából. Egyszerű, könnyű, gyerekméretű kerekesszékben tolta. Amúgy anyukámmal éppen egyidős. Csak a sors kegyetlen fintoraként a gyermekbénulás elleni csepptől kapta el pont ezt a rettegett betegséget. És onnantól kezdve véget ért számára az önállóság lehetősége.
Nem tudom, mennyi idejébe került, de mire megismertem, végtelen természetességgel és alázattal tudta kezelni a helyzetét. Megbékélt a sorsával. A hitben és a zenében talált mentsvárra. És ezek egyik legcsodálatosabb metszetében: Johann Sebastian Bach zenéjében. Fürdött a muzsikában. Ezt ette, itta, ezt lélegezte be. No meg ezen felül minden nap egy pár falatot. Kínosan ügyelt rá, nehogy elhízzon, hogy beleférjen a gyerekméretű kerekesszékbe. Először is azért, hogy a Régi Zeneakadémia épületébe bejuthasson, annak cseppecske liftjébe beférjen. Második először pedig azért, hogy elbírja őt az, aki vállalja, hogy szállítja. Kerekesszékkel együtt. Mert időnként pár lépcsőfokot csak meg kellett tenni. (No meg az emberi szükségletek...)
Ezért aztán szinte nem is láttam őt mást enni, mint paradicsomot. Egyetlen paradicsomot, naponta.

Náditündér nekem azt mondta: hülyeség az akadálymentesítés. Legalábbis ne a kerekesszékeseknek akarjanak kedvezni ezzel. Mert igazságtalan. Mert az igazság az az ám, hogy az egészséges társadalomnak nagyobb szüksége van az akadálymentesítésre, mint neki. Mert ahol egy anyuka kényelmesen el tudja tolni a babakocsit, ahol a mamókák el tudnak döcögni a kis kerekes bevásárlókocsikájukkal, ott ők is kényelmesen elférnek.
Igazából nagyon rövid idő az, amíg könnyedén haladunk bárhol. Ezt már anyósom is mondta. Na jó. Időben sok, de szubjektíve máshogy mérjük az időt. Gyerekként is van pár évünk, amíg korlátozott a mozgásterünk és/vagy a biztonságunk érdekében korlátok közé szorulunk. A kisgyermekes szülők határozottan mozgáskorlátozottak. Főleg, ha kevesebb a kezük, mint ahány pici gyerekük van.
Akinek nincs autója,az minden nagybevásárlásnál mozgáskorlátozott lesz, míg haza nem ér.
Aztán előfordul, hogy bizony nem szalad fel olyan könnyen 60 fölött az emeletre az ember.
Vagy éppen valami betegség vagy sérülés korlátozza a mozgásunkat. Ilyenkor minden perc egy örökkévalóság. Kipróbáltam, tutira így van.

Az elmúlt időszakban rengetegszer eszembe jut Náditündér. Amúgy is, de ez az eszmefuttatás engem elég messzire tud vinni. Az életünket abszolút az erős, egészséges, fitt üzemmódra rendezzük be. Jól is tesszük. Többnyire.

Bár...

Bár ha úgy igazítjuk, hogy könnyedén közlekedjenek a kevésbé szerencsések, hosszú távon magunknak teszünk jót vele. Hiszen ahol akadálymentes a város, ott élhetőbb. Családdal is.

Ha pár éve bevezettük volna a maszkhasználat kötelezettséget a tömegközlekedésen, kevesebben estek volna bele az influenzába. Énekesként rettentően tudom méltányolni, hogy most sokkal kevesebb légúti nyavalyám volt, mint megelőző években. (Igaz, sajnos, munkám is kevesebb.) Mi lett volna, ha hamarabb kezdjük el?

Persze hogy tudom: az emberek töredéke az, aki hajlandó ekkora önkorlátozásra.
Úgyhogy inkább azon tűnődök, mi a következő. 

Mi lehet az, amire, ha rávesszük magunkat, megmenekedünk a következő csapástól?
Ami úgy véd a fertőzéstől, mint a maszk, meg a személyes higiénia. (Na jó, meg az immunerősítő mozgás, a szeretetteli kapcsolatok.)

Nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy mentális síkon keressem ezt a mentőövet.
Meg lehetne tenni vajon?
Tudnánk korlátozni magunkat, hogy ne püföljük egymás lelkét? A gonoszkodó beszólások, becsmérlések előtt megállni és gondolkozni? Ad abszurdum csendben maradni?
Igen, tudom, van, akinek ez a munkája része. Aki a frontvonalban áll, azt más szabályok kötik. De mi, egyszerű halandók vajon meg tudnánk tenni, hogy együttérzéssel fordulunk az idegesítő másik felé? A másik utas, vásárló, ügyfél, kolléga felé?

A rossz mentális és pszichés állapot persze nehezíti az empátiát. Mit tehetünk egymásért, a békességért? Vagy valahol másutt (is) kéne nagyobb önfegyelmet tanúsítani?

Hol?

Még emlékszem, mert Náditündér elmesélte, hogy mennyire boldoggá teszi őt, amikor látja a tisztára söpört utcát. Meg is köszöni, ha ott találja az utcaseprőt.

Igen. Talán ez. Talán még a hála. 


(Miket írtam még?)


 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...