Ugrás a fő tartalomra

Hugenották váratlan ajándéka

Nem tudom, miért van így, de újabban kényeztet az élet. Mintha most akarná megadni mindazt, amit eddig olyan erős vággyal kértem.

Vagy lehet, hogy attól van, hogy már nem érdekel, ki mit vár el tőlem. Egyszerűen azt teszem, amit követendőnek tartok ÉS jól is esik.

Már említettem, hogy valahogy így pottyant az ölembe egy tüneményes amatőr kórus. Minden görcsöléstől és erőltetéstől mentesen. Tudják: minden rajtuk áll vagy bukik. Ha nincsenek - nincs próba. Ha jönnek - zajlik az élet. Próbálunk, gyakorlunk, hangot képezünk, picit megmozgatjuk magunkat, és élvezzük, hogy a közös munkának micsoda jó gyümölcsei vannak. Ha elkészülünk egy-egy művel és elejétől a végéig elénekeljük - extázis. Mert megérte.

Azt hiszem, a közös éneklés az egyik legnagyobb erő, ami az embereket közel hozza egymáshoz.

Érdekes, mert eleinte nem akartam vállalni. Így lettek ők a szerelemgyerek az életemben. Aki, ha már egyszer jött, és ha már egy akkora nagy fellángolásból, akkor megtartja az ember. És utána minden alkalommal gyönyörködik benne: milyen kis helyes! És még milyen kedves!

Tegnap este nem értem oda a próbára.

Elég ciki. A próbára, amit nekem kellett volna tartani.

Az történt ugyanis, hogy kicsi fiam előtte nap tudta meg az edzésen, hogy másnap sportorvosi vizsgálaton van jelenése. Ötkor. Csepelen. Csellóórája meg ötig. A Belvárosban.

Először nem is vettem komolyan a dolgot: csak szóltak volna nekem is, ha menni kéne! Aztán szokás szerint elbizonytalanodtam. Lehet, hogy elfelejtettem? Nem olvastam el? Félreértettem?

Mindegy is. Egyszerre felismertem: egy teleport is kevés lenne. Felhívtam az edzőt, aki megnyugtatott: hatig biztosan ott lesz a sportorvos. Megnyugodva elrendeztem a fejemben a képletet: csellóóra után rohanvást haza, és még épp odaérünk hatig, így elcsípjük a sportorvost, aki láttunkra mégsem indul hazafelé, hanem nyájasan mosolyogva elvégzi a szükséges vizsgálatokat, és velünk együtt hagyja el a terepet.

Igen ám, de most jut eszembe: hogy fogok én így hatkor próbát tartani? A kocsi épp gyengélkedőben szuszog. Villámgyors üzenet a kórusnak. Hárman is felhívtak szinte azonnal, hogy hoznak. Megnyugodtam: egy pár perc késlekedés belefér, a másodkarnagy majd megoldja a kezdeti feladatokat. Nagyfiammal is lezsíroztam, hogy kijön a buszhoz, amin az orvos felé megyünk, és hogy ne kelljen az időt vesztegetni, odahozza nekem a kóruskottákat, az öccse orvosi papírjait, és átveszi a csellót. Tiszta sor.

Gyanús volt, mikor a nyári táborhoz közeledve egyre több mindenféle korú fiúcskát láttam. Több volt gyanúsnál, mikor a tábor parkolója teljesen tele volt, de egészen addig áltattam magamat azzal, hogy talán valami párhuzamos program is van errefelé, amíg meg nem láttam a gyerekekből és szüleikből álló tömeget kint várakozni Isten szabad ege alatt. Ennyi újonc sportoló van? - tanakodtam. Később megtudtam, hogy mindenkit behívnak félévente megvizsgálni. Nálunk ez az első ilyen menet, ezért ért ennyire készületlenül. És bár nagy sirámaimra megkegyelmeztek, és az orvos színe elé járulhattunk, fél órát így is késtem a próbáról.

Amikor a próbaterembe léptem, izgatott csend fogadott. Ült mindenki szépen a helyén, várakozó mosollyal. Éreztem, hogy most itt valami Túl Jó Dolognak kell lennie. A késés miatt szégyenkezve pár szóval összefoglaltam a délutánom történetét, és gyorsan előbányásztam a kottákat.
Nézem a kottaállványt: valami nem stimmel. Mi ez a kis izé rajta? Megfogom: egy kis papírzacskó, picurka műanyag doboz, benne... benne...  Mi is van benne?

Egy kicsi ezüst medál. Egyenlő szárú kereszt, alatta egy csepp kis galambocska. Egy hugenotta kereszt!

Belenyilallt a szívembe: ezek a drága emberek megtudták, hogy elveszett a keresztanyámtól kapott édes kis hugenotta keresztem.  Összedugták a buksijukat és azóta keresték, hogy hol lehet kapni. Hónapok óta! Mióta A hugenották ment az Operában.

Furcsa érzés megkapni valamit, amit már elgyászoltam. Valamit, ami pont olyan, de mégsem az.
Ebben a kis ékszerben benne van most már ez az adag figyelmes szeretet is. És persze a keresztanyám, aki odaátról örül velem.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...