Ugrás a fő tartalomra

Hugenotta kereszt

(Ez is a fb-ról vándorolt át. Mégiscsak megőrzöm. Még újságban is volt - egy kicsit átszerkesztve a Reformáció Ünnepe táján)

Hugenotta kereszt volt a medál azon a kis ezüstláncocskán, amit még kislányként keresztanyámtól kaptam.
Nagyon egyszerűen öltözködtem akkoriban. Amire éppen futotta. Vagy még inkább: amit kaptunk. Az osztálytársaim helytelenítték is, de nem törődtem vele. Nekem ez jutott. Ha véletlenül egy-két csinosabb, már-már divatos ruhadarab került a tulajdonomba, ahhoz azért ragaszkodtam. Szerettem szép lenni, de ha nem futotta rá, elfogadtam.
A kis vékony ezüstláncocska viszont mindennapos kellékemmé vált. Szerettem morzsolgatni ujjaim között a kis egyenlő szárú keresztet, és a cseppecske, Szentlelket jelképező galambot. Unalmas órákon (rengeteg volt) megnyugtató érzés volt a pici madár csőrével az ajkamat puhán megérinteni.
Fürdésnél nem vettem le, de alvásnál mindig. Nem szeretem, ha valami a nyakamat irritálja. Esténként ezért a kis filigrán ékszer az ágyam szélén várakozott a másnap reggelre. Reggelente feltettem a nyakamba, szeretettel simogatva a picurka, kecses medált.
Reformátusként nem volt eszemben bármi erőt tulajdonítani a kis ékszernek, de jó volt a Szentlélek segítségét hívni reggelente. Is.
Egy reggel azonban a szokásosnál is álmosabban tapogatóztam a hugenotta keresztecske után, és egy ügyetlen mozdulattal levertem. Az ágyam egy régi, kihúzhatós kanapé volt, melyen Csilla húgommal osztoztam. Már nem volt hibátlan állapotú, a kárpitja elengedett egy kicsit a varrás mentén. Ebbe a kis szakadásba csusszant bele a kedves kis ezüstékszer. Azonnal felébredtem, és kétségbeesve matattam-kutattam utána. Nem lett meg. Sőt, mintha a föld nyelte volna el. Elindultam ugyan iskolába így is, de zaklatott voltam.
Sokáig kerestük, szétbontottuk a kárpitot, felfordítottuk az ágyat, de mindhiába.
A keresztanyám Judit húgomnak is adott egy ugyanilyen ékszert. Kishúgom jólelkűen felajánlotta, hogy hordjam nyugodtan. Hordtam. De nem volt OLYAN. Nagyobb galamb volt rajta, és az egész nem volt olyan kecses. Talán csak milliméter törtrésze a különbség, de nekem elég nagy volt ahhoz, hogy érezzem: ez nem az enyém.
Sok ékszerbolt kirakatát megnéztem azóta, de nem találtam párját a kicsi medálomnak.
Talán jobb is így.
Az emlékeim egyre szebben őrzik ragyogását, elegáns finomságát a hitükért mártírhalált halt hugenottákra emlékeztető, soha többé meg nem feketedő kis ékszernek.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...