Ugrás a fő tartalomra

A Hölgy

Talán szőke volt. Esetleg világos gesztenyebarna. Általában egyazon busszal mentünk be Fehérvárra, a hat óra nyolcassal. Merthogy tanítás előtt muszáj volt (lett volna) egy órát gyakorolnom a zeneiskolában. Lehettem összesen vagy nyolc éves. De nem ezt akarom most elmesélni.

A talánszőke hölgyet.

Kirítt a sok falusi közül. Nem mintha elhanyagolt vagy igénytelen lett volna a hat óra nyolcas busz közönsége. A Hölgy volt igazi dáma. Valahogy mindig volt ülőhelye. És csodálatos, szépen vágott, tökéletes frizurája. A kabátja is elegáns volt. És puha. Nem érintettem meg soha, de áradt belőle a puhaság. Minden ruhája csinos volt, de nem is ez a lényeg: elegáns, puha színek és anyagok. Nem vett fel vastag ruhát soha, mégsem tűnt úgy, hogy fázna. Sokkal később láttam csak divatlapokat, ezért aztán akkor még nem gondoltam arra, hogy olyan lenne, mintha abból lépett volna ki. Különben is, túl komfortos volt hozzá az egész lénye. A divatlapok csinossága kényelmetlenebb, mint a Hölgy eleganciája volt.

Egyszer láttam, hogy kinyitotta a kistáskáját. Tökéletes rend uralkodott benne. Finom mozdulattal csippentett belőle egy papírzsebkendőt, kinyitotta, kecsesen félbehajtotta, finoman megtörölte az orrát, majd ugyanannyi gráciával kétszer félbehajtotta és eltette.

Egy életre nyomot hagyott bennem: így is lehet... Nem csak trombitaszóval, hogy a zsebkendő okvetlenül kiszakadjon. 

Mennyit mérgelődtem, hogy milyen gyengék a papírzsepik! A textil meg hamar átázott. No de majd így! Aznap ki is próbáltam: működött! Igaz, kellett hozzá egy kis gyakorlás, hogy elég legyen a zsebkendőnek a hossza is, nem csak a vastagsága. 

Sokszor jut eszembe azóta is a Hölgy, pláne megfázás idején, amikor jobban fogyasztom a zsepiket.

De most másért is gondolok rá. 

Mégpedig azért, mert ismét hűvös van, én pedig vastagon öltözök, időnként elegánsan. Múltkor például kifejezetten Hölgy-érzetem volt: meleg, kényelmes, a lábat ölelő pamutharisnya, kötött szoknya, aminek a dereka elég hosszú, kellemes garbó és vékony, kötött kardigán. A kesztyű kecsesen simulva melengette a kezemet. A sál, amit a barátnőimtől kaptam, aranybarna violinkulcsos mintával, az aszimmetrikus szabású kabát ölelése egy pillanatra eszembe juttatta a Hölgyet. Kint a csípős hideg, bent a puha meleg - kicsit pasztelles, csöppet kontúros. 

Gondolkozom rajta: mi lehet vele vajon? Egyáltalán - ki volt ő?

Nem tudom.

Azt viszont megértettem, hogy önkéntelenül is adunk és kapunk sokféle példát abból, mit jelent embernek lenni. 

Mondjuk például hölgynek.

 

Miket írtam még? 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...