Ugrás a fő tartalomra

Ikrek

Egyformába öltözött fiúk jöttek szembe, ahogy a Boráros téren igyekeztem a HÉV felé. Valami családi alkalomra mehettek, mögöttük az idősebb nőrokonok. Aranyosak voltak, felszabadultak. Jó tizenkét éves formák. Biztosan testvérek, talán tényleg ikrek. Vagy nem.
Csilli húgommal mi is nagyon szerettünk összeöltözni. Igaz, mindig magasabb voltam nála, az én hosszúkás arcomon apu, az ő gömbölyű arcán pedig anyu lágyabb vonásai. Nekem szögletes, neki lekerekített minden mozdulata. Mindez cseppet sem zavart minket. Ha tehettük, egyformába öltöztünk, és ikernek képzeltük magunkat. Büszkén lóbáltuk két kis copfunkat (az övé több árnyalattal sötétebb volt, persze), és cinkosan mosolyogtunk: most aztán jól becsapjuk a világot! 
A Világ persze szívesen játszotta, hogy elhiszi nekünk ezt az ikerséget, és ezen élvezettel nevetgéltünk.
Egyforma ruháinkat anyu varratta. Csinos kis kötényruhák voltak, kékek, piros mintával vagy csak simán sokféle kékkel, no meg a fehér alapon leheletnyi kis virágokkal díszített pörgős ruhácska. (Minden kislánynak kell legalább egy pörgős szoknya, mert abban jó pörögni, szédülésig - a világmindenség tengelye körül.)
A varrónő a  legszélső házak egyikében lakott, emlékszem, rengeteg gyümölcsfa mellett haladt arra az út. A varroda egy átalakított sufni volt, kicsit sötét, tele cérnával, gombostűvel és rongyosra nézegetett Burdával. Nem értettem, miért kell a ruhadarabokat rajtam tűzögetni, de ha anyu azt mondta, hogy ez a teendőm, hát tűrtem.
Pont mint most, amikor az Operaház világos és tágas varrodájában tűzögették rajtam a csodaszép jelmezt. Lehet, hogy sose növök már fel, de az is lehet, hogy felnőttként is szabad gyermeki örömmel élvezni ezt a játékot. Hogy rám szabtak egy gyönyörű ruhát. Hogy rajtam igazgatják meg. Szép leszek benne - de legalábbis már most szépnek érzem tőle magamat. Remélhetőleg énekelni is szebben fogok tőle. De akár így lesz, akár nem, hálás vagyok ezért a játékért. A mesévé válásért.
Hogy valami mélyebb üzenetnek a hordozója lehetek. A színpadon mesélek majd.
Bárcsak látná, hallhatná az én "ikertestvérem"...! 
Csillus, gyere!
 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...