Ugrás a fő tartalomra

Sanyi bácsi

Ritka csúnya ember volt Sanyi bácsi. Egy darab terméskőből durván kifaragva. Nehézkes mozgású. Inkább széles mint hosszú, és inkább szögletes, mint kerekded, bár nem kis súlytöbbletet cipelt.

Térdére támaszkodva emelkedett fel, mikor elmenve mellette, megörültem. Mert a négyemeletes házak tövében húzódó, keskeny járda melletti füvétvesztett, eredetileg talán gyepet magában foglaló, poros szakaszon valamit nagy gonddal ültetgetett. Nagyjából egyforma hosszú vesszőket szúrt le egymás mellé úgy, hogy mindkét végüket leszúrta a földbe. Minden ívet az előző ív közepéről indítva. 

- Mi lesz ebből?

- Babérmeggy-sövény.

Lassan egyenesedett fel, lassan felderült az arca. Látszott rajta, hogy nemigen szokása ez neki.

- Nahát, maga olyan szép, mint a Szűz Mária!

Gondolom, azért jutott eszébe, mert csepp kis elsőszülött fiacskámat toltam épp a babakocsiban a piacról hazafelé.

Onnantól fogva mindig megjegyezte ezt, amikor elhaladtunk mellette. 

Én meg örömmel fogadtam, mert tisztelet áradt belőle, amit jólesik fogadni.

Ha úgy jártunk arrafelé, hogy Sanyi bácsi nem volt ott, csak nézegettem a leszúrt vesszőkből kialakított kerítést.

De nem sokáig tartott, míg kerítésnek nézett ki. Egyhamar megfogant az összes, és csupazöld, fényes levelek díszítették valamennyit. 

A kis, térdig sem erő sövény védelmében pedig sorra virágzott a sok egynyári virág, a nárciszok, tulipánok, jácintok, és a többi. A sövény egyre nőtt, már derékig ért. Sanyi bácsi örült. Ha már szegény felesége nem érhette meg, legalább neki megmaradt. Nem a sajátja, hiszen az utcáé - senkié és mégis mindenkié. Ő csak gondozta. Mert ugyan mit kezdjen magával a lakásban? Már unta a tévét nézni, mozogni vágyott. Így került hozzá az a vödörre való babérmeggy-vessző, ezért gondozta az utca icipici, pár méter hosszú szakaszát.

Aztán eljött az idő, hogy többet nem láttam Sanyi bácsit. És nem kérdeztem senkit felőle, hiszen a többi lakója az ő házuknak mással volt elfoglalva. 

De gyanítom, hogy nagy lehetett a baj, mert a babérmeggyet megtámadta valami fehéres gombabetegség. 

Aztán valaki szinte tövig nyírta a sövénysort.

Évekig nem jártam arrafelé. Ha csak egy utcával is, de arrébb költöztünk. Másutt mentünk a piacra, tágasabb, kényelmesebb utakon.

A jómúltkor azonban a piacról hazafelé rövidebbnek tűnt errefelé bringázni. Szinte megütött a harsogó, üdezöld levelek fényessége. Mintha minden egyes levélke külön le lenne lakkozva. 

Nem tudom, pontosan miért, de valami mélységes öröm és nyugalom öntött el.

Él a sövény. És szép.

Köszönöm, Sanyi bácsi!



A képen Sanyi bácsi bokrai - sajnos idén is utolérte őket ez a fehéres betegség.



Miket írtam még?

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...