Ugrás a fő tartalomra

Eperszezonban

Eprészni indulok.
Egészen konkrétan hátra a kertünkbe.
Süt a nap. A diófa hatalmasra nőtt koronája alatt ballagok el. Biztonságot ad az érzés. A frissen nyírt füvön energikusan táncol a napsugár. A kis veteményes szélén lassan pirosodik a ribizli. A körtefa szép habfehér ruháját rég levetette, zöld lombkötényébe rejti éretlen gyümölcseit. A cseresznyefa alsó ágai földig hajolnak a lassan rózsaszínűre váltó súly alatt. A barackfákról nem győzzük letörögetni a minibarackokat - tavaly sem lett elég a ritkítás, több águk letört a döbbenetes mennyiség alatt. Most az ágaikat is rövidre nyírtuk. Persze, ész nélkül nekiálltak vízhajtásokat növeszteni, de tegyék csak. Bolond kamaszok. Sűrű lombjuk közé be sem lehet látni.

Igaziból eprészni jöttem.
A legnagyobb tállal, hiszen szezonja van. Tele is szedtem, púposra, meg még félig egy másikat. Olyan két kiló formát. A rengeteg csapadéktől kövérre hízott epreket szedegetve elszabadulnak a gondolataim.

Hogy milyen csodálatos, hogy tényleg nem kell neki más, mint elegendő nap meg elegendő eső. És ilyen gyönyörű lesz.

Hogy milyen érdekes: van, ahol a sűrűn takaró levéltömeg alatt alig lehet megtalálni a lángoló piros szemeket. És van, amelyik megrothad, mire meglelem. De van, amelyik meg sem várja, míg megérik: fehéren kezd már rothadni. Mintha a mellette kuporgó, túléretten tönkrement gyümölcs keserű életigazságát tette volna magáévá: Minek? Minek értem meg, ha senki nem értékeli szépségemet, illatomat, zamatomat? Minek? és úgy találja, erre a világra nem érdemes megérni.

És az is csodálatos, ahogy az eper a gazzal szövetséget köt. A zsengezöld tyúkhúr, libatop, a madársóska még nekem sem gond,  tulajdonképpen salátába való gyógynövények. De a bogáncs, a disznóparéj, a csalán? Pedig ezekkel is cimboraságot tart. Meg még vagy ötféle számomra ismeretlennel. Együtt törnek a nap felé, ezen a részen húsz centivel magasabb minden.
De azért kiritkítom ám. Tudom, most még szeretetben vannak együtt, nagy lombjuk alatt porhanyó marad a föld - támogatják egymást. De egy-két hét, és véget ér a barátság. Az eper leterem, fáradt-büszkén elterül a talajon, és a korábbi cimborák a fejére nőnek. Vaskos szárukon érzéketlenné keményedő leveleik, tömérdek magjuk eltemeti, megfojtja a kis eperágyást. Gyökereik is úgy megvastagszanak, hogy a keményre szikkadt földből alig lehet kirángatni. És ha jön, akkor viszont cibálja magával az epertövet is. Hát ezért szedegetem ki, amelyiket érem.

De most gyönyörű az eper. Édes, illatos. Be kéne főzni pár üveggel. Mert karácsony után de jól is esik egy kamra mélyéről előbukkanó lekvár!  Mmmmm!

Nem. Nem most főzöm be. Ennyit simán megeszünk egyszerre. Majd. Terem még. Vagy veszek, ha úgy alakul. Ezt most kell enni, most kell élvezni
Ez is egy olyan pillanat, amikor a múlton tűnődve, a jövőt tervezgetve teljesen jelen vagyok. És maradéktalanul boldog.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...