Ugrás a fő tartalomra

Tartós öröm

Feledékeny vagyok, ez a helyzet.
Bármennyire is erősen élek meg egy-egy helyzetet, sajnos sokszor elfelejtem.
Mi az, hogy elfelejtem!
Amikor mesélnek később róla, ámuldozva hallgatom: ez komolyan velem történt meg? Kutatok a memóriámban: üres. Ezen a szakaszon nincs semmi. Vagy csak hozzáférhetetlen.

Amúgy az életem egy regény.
Éppen úgy, ahogy a regényeknél szokás - izgalmas, szórakoztató, fájdalmas fejezetekkel. Barátságos, utálatos, érdekes és unalmas emberekkel. Erre is nemrég döbbentem rá. Egy regény főhőse vagyok!

Középiskolás voltam, amikor megérintett a naplóírás. Kérdeztem Krisztát, hogy miért ír naplót. "A naplóírás a memória csődje" - szajkóztam neki. Nem sokkal azelőtt, ki tudja már, kitől hallottam, és olyan frappáns bölcsességnek tűnt. Kriszta sejtelmesen rám mosolygott: "Éppen azért!"
Jaj, de sajnálom, hogy nem írtam akkor. Milyen érdekes kis időutazás lenne, visszatekinteni, mit hogyan éltem meg.
Amit akkoriban mégis írtam, többnyire az érzelmeim gátlástalan folyama volt. Jólesett kiírni magamból, mit érzek, De hogy minek is volt az a hatása - hát ez ki nem derül belőle. Mert olyan unalmasnak tűnt akkoriban leírni a részleteket.
Pár éve, amikor visszaolvastam ifjonti fővel írt naplómat, erős, heves vágy fogott el, hogy néhány konkrét élményt is megragadjak, hogy azokra visszaemlékezve teljesebbnek élhessem meg az életemet.
És akkor elkezdtem írogatni a gyermekeimmel közös viselt dolgainkról. És jólesik visszaolvasnom.

Most új fejezet kezdődött az életemben - én legalábbis így remélem.
Az Operaház kórusába kerülni életem hatalmas álma volt, egész fiatal korom óta. És az, hogy ez beteljesülhetett, akkora eufóriát okoz, hogy magam sem hiszem el, hogy ilyen van.
Szeretek énekelni, szeretek játszani, szeretek mesélni. És ez erről szól. Milyen kiváltság, hogy az embernek a hobbija lehessen a munkája!
Rengeteg élmény ér most is, olyanok, amiket soha nem szeretnék elfelejteni, aminek a fénye, íze, színe, illata annyira nagy boldogsággal tölt el, hogy szeretném megőrizni.
Ezért hoztam létre ezt a blogot. Hogy az élményeimet tartósítsam.
És hogy szükség esetén, zordabb napokon visszaolvasgatva a befőzött élményeim íze, illata, színe hozza majd elő azt a boldogságot, égig érő örömöt, ami a szívemben van.



(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...