Ugrás a fő tartalomra

Tehetségről

Talán a tehetség meg-nem-értettsége, a türelmetlen hozzáállás teszi. A saját tehetségünké a másikéval szemben. Az a türelmetlenség, amivel a miénket fogadták, és amivel - szomorú, de való - mi fogadjuk a tőlünk nagyon eltérőt.

Pedig szentül hiszem, hogy mindenkinek megvan a saját kiemelkedő tehetsége. Tudom, vannak, akik nem így gondolják, akik szerint elégedjük meg azzal, hogy közepesen jók vagyunk egy valamiben, esetleg többen is.
Bár amikor én kiemelkedő tehetségről beszélek, arra gondolok, amivel a nagy többségből, de minimum a környezetéből kiemelkedik valaki. Amit élvez is. És könnyedén veszi. Nem feltétlenül világbajnok! Csak ott és akkor abban éppen ő az egyik legjobb.

Számtalanszor megfigyeltem az értetlenkedést, amikor valaki a saját tehetségét kéri számon - a másikon. Hisz olyan egyszerű, könnyű és természetes...
...énekelni
...rajzolni
...felismerni egy idegen nyelv mintázatát
...lefutni 100 métert hét másodperc alatt
...egy keréken biciklizni
...rejtőzködő állatokat észrevenni, megfigyelni
...vadállatokat megszelídíteni
...felugrásból duplaszaltót csinálni
...spárgába lemenni
...leúszni a tenger fenekére
...megszólaltatni egy hangszert élvezhető hangon
...tőzsdézni, pénzt forgatni
...csodálatosan főzni
...és még millió egyéb dolog.
Csak egy kicsit gyakorolni kell. Időt, figyelmet rászánni. Tehát, ha valakinek nem megy, az csakis azért lehet, mert nem foglalkozik vele eleget. Pedig ha gyakorolná...! Ha kicsit megerőltetné magát...!

Van ebben valami diadalmaskodás: idesüss, kisapám, nekem is megy! S azért ilyen jól, mert megdolgoztam érte!
És éppen itt a buktató. Igen, megdolgoztál, bravó! Szép eredményt értél el! De ugye tudod, hogy minden, ami ehhez kellett, már eleve, gyárilag megvolt benned?
Először a fizikai és idegrendszeri adottságod, másodszor a motiváció, ami hordozórakétaként elindított.

Annyira nehéz kilépni magunkból, és elhinni, hogy nem, őt egy csöppet sem érdekli, amire én feltenném az életemet, nem hajlandó megpróbálni sem, viszont az az idióta, értelmetlen és haszontalan hülyeség az egész életét kitölti.

Pedig ha az ő bőrében lennénk...

Nehezünkre esik elfogadni, hogy a másik nem úgy működik, mint mi.
Pedig az elfogadás tanulható. Igaz, segít ebben, ha valaki engem elfogadott. Akkor csak tovább kell adni.

És van néhány dolog, amit érdemes gyakorolni, a tornásznak, a zenésznek, a műszerésznek és favágónak is, tehetségtől függetlenül.
Mert milyen jól esik...
...egymásra mosolyogni
...meghallgatni egymást
...csendben együttérezni valakivel
...szeretni és tisztelni magunkat is
...együtt örülni tiszta szívből.

Mert nekünk lesz tőle jobb. Így, együtt.



(Miket írtam még?)



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...