Ugrás a fő tartalomra

Szégyenkezés

- Kibírhatatlan vagy, mint az anyád! Hát olyan nehéz csöndben megülni? - kezdi a jól szituált úriembernek kinéző, fess férfi. És ömlik belőle a visszafojtott indulat, ahogy kislánya fegyelmezésének álarca mögött kedves arcú, értelmes tekintetű, csinos feleségét gyalázza. A nő feszeng, a szégyenkezés csak úgy süt minden porcikájából. Mikor a férfi odébb lép, az orvosi váró székébe beledermedt lányka óvatosan igazít magán ültében. S az anya, akit porig aláztak, fojtott indulattal förmed rá Borikára.

Hallgatom őket, és szánalommal teli tehetetlenség fog el. Legszívesebben rámosolyognék a kislányra: nyugi, teljesen okés vagy, én sem bírok sokáig egy helyben ülni ficergés nélkül. De valami bénultság fog el. És fortyog bennem az indulat: miért kell egy gyereket szidalmazni? És egy anyát? A tökéletlenségeinkért talán? Hiszen akkor egész nap behúzott nyakkal sunyíthatnánk.

Mitől lett ilyen ez az apa? (Az anya is külön tanulmány, igen.) Talán vele is így beszéltek, ebbe nőtt bele. Talán a szülei, a tanárai, osztálytársai, netán a kollégái, a főnöke engedte meg magának, hogy  így rászabadítsa mérgező indulatait.
Milyen szomorú, gyászos körtáncba áll bele: továbbadni a fájdalmat, amit kaptunk. Bántjuk, akit védeni,  szeretni, gondozni vagyunk hivatottak. Aki tőlünk függ. Hogy szabaduljunk a megalázottság kínjától, visszaélünk a hatalmunkkal.
És miközben őket bántva egy picit enyhül a nyomás, ami megbántottságunkból fakad, elnyomorodik a lelkiismeret. És ami a legnagyobb veszteség: minden bántalmazás - öncsonkítás.

Mondom: ön-cson-kí-tás.

Mert a hatalom pillanatnyi mámoráért lemondunk egy szívmelengető kapcsolatról, egy olyan kincsről, hogy hibáinkkal együtt vagyunk értékesek, hogy így, ahogy vagyunk, elfogadhatjuk egymást. A megbocsátó, elnéző szeretettel önmagunkat nyújtanánk meg. Mert valaki, aki nekünk fontos, befogad minket a szívébe. És akkor már nem kell a "közöttünk lakó, roppant, jeges űrbe küldözni a lélek sugarát". Egymás szívének lángjánál melegedhetnénk. Egymást növelve.

Ó, ha képesek lennénk rá...!



(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...