Ugrás a fő tartalomra

Cseresznyés merengés

Éppen azon merengtem, milyen jó a gyerekek közvetlensége, kíváncsisága. Az előbb a HÉV-en füleltem, milyen édesen csacsog egy kislány, és az édesanyja milyen természetes türelemmel válaszolgat neki, beszélget vele. Leszálláskor a kislány vágyakozva a kosaramba nézett: 
- Anyu, hová viszi a néni a cseresznyét? 
Nem hallottam, pontosan mit válaszolt, de odafordultam:
- Szereted?
Hevesen bólogatott.
- Gyere, vegyél belőle! 
Még az anyuka lelkére kötöttem, hogy okvetlenül mossák meg, mielőtt megeszik.

Amint pörgetem a gondolataimat a villamoson üldögélve, a szemben ülő, csinosan öltözött, szolidan sminkelt idősebb asszony megszólított:
- Ne haragudjon, hogy megkérdezem: mennyiért vette a cseresznyét?
- Csak úgy leszedtem a fáról az udvarunkban.
- Mert tegnap néztem az Aldiban, hogy kétezernégyszáz forint!
- Én meg ingyen szedtem. Nem igaz ám, rengeteg meló van vele. Permetezni kell, szárazságban locsolni, és nagyon kényes, hamar tönkremegy.
- Tudom, a Balatonon nekem is van. Ez a rengeteg eső! Megrohad az egész. Épp a barátnőmmel találkozni megyek, jön majd hozzám cseresznyézni. Csak előbb elmegyünk az Operába, mert a születésnapomra kaptam tőle operajegyet. 
- Isten éltesse!
- Nem, nem most van, már régebben volt, de nem értem rá, úgyhogy vett nekem még egyet.
Megtudtam, hogy elmúlt hetvenhárom, hogy Érdligetre költözött a gyerekeihez, hogy a helyi nyugdíjas pedagógus klubbal mindenféle csuda programokra jár, hogy sokat van az unokákkal, és hogy közben befőzi a balatoni gyümölcsöket. Elmesélte, hogy mindent cseresznyéből készített ma ebédre. Megtudtam a legújabb cseresznyés receptjét: linzertésztán puding, rá egy réteg cseresznye, a puding másik fele, felezett cseresznye szépen lefele forgatva, elrendezve, és így kell kisütni nagyjából fél óra alatt. De megkóstolta, finom. 
Nem tudta, hová szól a jegye, azt sem, hogy mit is fog pontosan megnézni. 
Elmondtam neki, hogy én is pont ugyanarra az operára igyekszem, csak az én helyem a színpadon lesz időnként, amikor a kórussal együtt jelenésünk lesz.
Irtó boldog volt, hogy egy Igazi Kórustaggal találkozhatott, és biztosított afelől, hogy a barátnője irigykedni fog rá. 
Micsoda szerencse, tényleg!





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...