Ugrás a fő tartalomra

A zsinagóga udvarán

Ahogy ülök a kis kerti asztalnál, a zenei élet mindenféle területein dolgozó, erre az alkalomra összehívott tagjaival, valami furcsa, lebegő boldogság és béke tölt el. 

A beszüremkedő utcazaj is csak fokozza a békesség érzetét. Hiszen itt csend van. Persze nem némaság. A béke meghitt csendje. Amibe belefér, sőt, szerves része a zenész és énekes kollégák beszéde, az ilyenkor szokásos csevej hangjai. 

Besötétedett.

A rendezvény nehezen kezdődött, talán pont ezt vártuk, a sötétet, hogy a szombat, a sabbat véget érjen, és elkezdődhessen a zsinagógában a koncert. De már tart. Éppen arra várunk, hogy a záró műsorszámot előadjuk. 

Magamba szívom a hangulatot. Legjobb lenne megfesteni. Szürkét, sárgákat és a zöld árnyalatait venném a háttérhez. 

És ünnepi, ragyogó feketét és fehéret az emberekhez. 

Csuda, ahogy a fény játszik az arcokon. Az udvarban világító reflektorok csak féloldalasan világítanak meg: az arcunk egyik fele sötétebb, a másik ragyogó. Ebben a különös, erős és mégis szívderítő fényben álldigál néhány kollegina. Csupa aranyhajú tündérnek tetszenek fekete fellépőruhájukban, kibontott hajjal, az oldalukon áradó fényhullámokkal. Pedig nem is mind szőke. Ebben a fénytörésben mégis.

Lehet, hogy aranysárgával kéne inkább festeni?

A kerti asztalok körül többen türelmetlenül nézegetik órájukat, nyomogatják a telefont néhányan, mások csak sóhajtoznak, panaszkodnak vagy éppen sztorizgatnak, hátha gyorsabban múlik az idő. Én pedig pont szeretném megállítani. 

A belső udvar egyik falát teljesen befutotta a borostyán. Nincs falomb, ez a zöld, élő fal hozza be ide a természetet. Talán ez is hozzájárul a béke és viszonylagos biztonság érzetéhez. Hiszen mennyi idő kell ahhoz, hogy megnőjön ekkorára! És béke.  Az a kincs, amink van, ezért nem is fogjuk fel, mekkora érték. Olyan, mint a levegő. Körülvesz, beszívjuk, kifújjuk. Hálát kéne adni érte, minden egyes nap. Minden egyes órában.

Ezek a falak tudnának mesélni olyan időkről, amikor az ember egyetlen vágya ez a béke volt. Dehogyis. Sokkal, sokkal kevesebbel is beérték volna. Álmukban sem gondolták, hogy a jólétnek ez a foka eljön még valaha, azt pláne nem, hogy még meg is érik.

Mi meg itt várakozunk, mint a szülészeten az apák, tudva, hogy nem mi irányítjuk az eseményeket, mégis szerves részei vagyunk. Nélkülünk teljesen más lenne.

Bent, a zsinagógában egy másik kórus énekel, ezt mi hivatalosan nem hallgathatjuk - bár így is van, aki csendesen meghúzódva szívja magába a zene csodáját, igen, zenészként is áhítattal és nyitott szívvel.

Egyre feketébb az éj, egyre jobban izzanak a fények. Nézem az arcokat, és csodálom az Alkotót, Aki embert tudott kitalálni, egy olyan vázlatot, amit többmilliárd módon tesz egyedivé, évezredek óta.

A legszebb szeptemberi időjárás van: hűvös meleg. Csacsogunk műsorokról, rendezésekről, erről-arról. Közben tudom, hogy a családom is biztonságban van. 

És hálát adok ezért. A mostért. A múlt elmúlt. A jövő még csak eljövendő.

A pillanat tünékeny szépségét megélni, a viszonylagos egyensúlynak örülni: művészet.

Most engedem, hogy ez az egész beleigya magát a szívembe.

Boldog vagyok.





(Miket írtam még?)





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...