Ugrás a fő tartalomra

Receptgyűjtemény 2018

Receptgyűjteménye mindenkinek van, aki főzni vagy sütni szeret vagy szokott.
Az enyém egy kis műanyag tasakban kucorog. Vagy inkább pöffeszkedik.
Annyiszor elhatároztam már, hogy rendes húgaimhoz hasonlóan én is egységesítem az egészet. De mégsem tettem meg eddig.
Eleinte azt hittem, az idő hiányzik hozzá. Aztán felvettem a sürgős teendők listájára. Szégyelltem magam előtt, hogy gyűrött ficni-fecniken van a konyhaművészetem java. Amennyiben ezt konyhaművészetnek lehet nevezni. A legegyszerűbb kevert tésztával indult - főiskolás koromban éreztem először a késztetést, hogy elkérjek egy receptet. Drága, jószívű lakótársam, Ildi ugyan szabadkozott, hogy ez egy pofonegyszerű süti, felesleges leírni, de én ragaszkodtam hozzá, hogy majdani gyűjteményem első darabja legyen. Vadonatúj vonalas füzetbe, az akkori legszebb betűimmel körmöltem az első oldalt.
Aztán keresztanyám cukrásznak készülő lánya árult el pár titkos receptet. Anyu unokanagynénje, a számomra érthetetlenül Lidika névre hallgató kis öregasszony linzerei is bekerültek.
Egy karácsonyi sütés-főzés alkalmával rávetettem magam anyu receptes füzetére, és az összes izgalmasnak tűnő receptet lemásoltam.
A karácsonyi sütés-főzés nem volt vicc: kisüzemi mennyiségben készült minden. Csak kalács volt húsz rúd. Aprósütemények vagy öt nagy papírdobozzal. Krémesek, mézeskalácsok végtelen mennyiségben. Százhúsz gombóc töltött káposzta. Vagy több. Harminc liter gyümölcsleves, tizenöt húsleves.
Egész decemberben készültek, hogy karácsony utóján legyen legalább pár főzésmentes nap.
Ha ezeket a recepteket olvasom, azonnal ott vagyok, gyerekkorom csodálatos és hihetetlen terülj-asztalánál.

Ott sorakoznak persze a kommersz, innen-onnan kivágott, soha-meg-nem-főzött receptek éppúgy, mint a netről letöltött csodák. A gyógylevesek. A teakeverékek. A kenyér-receptek.

Kéne szortírozni, igen. De valahányszor nekiveselkedek, megfogom a kis zilált füzetet és rengeteg összevissza lapot tartalmazó kis tasakot, a receptek is megfogják a kezemet. Esdeklőn néznek rám: ugye, nem...? És elgyengülök. Mert hogy lehetne kidobni azt a lapot, amin Piroska néni vendégváró finomsága van az ő gondos, apró gyöngybetűivel leírva? Hiszen még emlékszem a próbára, amikor a kórustagok kérésére elhozta a kis kézzel írt recepteket - annyi példányban, ahányan kértük.
A sajtos sütik receptje meg bátyám egyik első cégének a jegyzettömb-lapján virít. Ha átírom, oda az érzés, oda az emlék, ahogy anyu utolsó munkahelyén írom a nagy családi étkezőasztalnál.
A müzliszelet. Anna legjobb barátnőjétől. A fasírt Judittól. Szegény fasírttal én többnyire fasírtban vagyok. Eleinte annyira nem sikerültek, hogy még a kutya sem ette meg... De így, a tuti recepttel már öntudatosabban állok neki.
Vagy a görhöny. Középiskolás osztálytársamhoz mentünk bulizni Pécsett. Csodálkoztam: miért reszeli anyukája a tengersok krumplit. A hatalmas belmagasságú polgári lakásban furcsa kontraszt volt a picike, ám fürge asszonyka. A görhöny szót sem ismertem, sőt, a vörhenyre rímelve taszított is, de nekem mondhatta volna a lapcsánka-matutka-krumplilángost akár, mert nálunk nem volt ilyen hírből sem. Ott lett a kedvencem ez az egyszerű parasztétel.
A kalácsrecept, amiben minden apró részlet le van írva, onnan kezdve, hogy minden összetevő langyos legyen, de még a deszka is. (Anyu csak ezért eljött hozzám egy délután, hogy legalább ezt megtanulhassam tőle.)
És a főzős gyurma. Hát persze, hogy fent van a neten, bármikor elérhető. De a csúnya, zsíros kis papiros az összes zenebölcsis emléket felvillantja. Na jó, sokat. A családok képét, akik kicsinyeiket hozták a foglalkozásra abban a hitben, hogy megéri a zenével, mondókákkal, mesékkel összeragasztott közösséghez tartozni.
És a piros ceruzával összefirkált oldalak, Füli első zsengéi, mikor kétévesen rajzolt nekem.
Most hogyan dobjam ki ezeket?

Persze, lehet, valójában tényleg csak a lustaság az, ami meggátol, és egyszer szent nekibuzdulással rendet rakok életemnek ezen a falatnyi területén is. De akkor majd ki kell találnom valamit, ami a receptek mögötti valóságot megfogja.
Mert a recept - semmi magában. Az étel a varázslattól lesz finom. Hívhatjuk főzésnek, sütésnek, belerakott szeretetnek, mindegy. A titok: a varázslat. Gyerekként tudjuk ezt. Aztán később misztikumát veszti ez is, mint annyi más.
Mivel mennyei mannákat főző édesanyám nem avatott be igazán a titokba, kénytelen voltam könyvekből megtanulni a sütés-főzés alapjait. Az ő mértékegysége ugyanis a "nagyjából ennyi, úgy érzésre" volt. A könyvek grammokat, decilitereket, perceket határoztak meg. Ez konkrét. Ezzel már lehet mit kezdeni. Kiolvastam minden szakácskönyvet, ami a kezembe került. Mint egy regényt. És rájöttem: tulajdonképp tényleg nem a grammok számítanak. Az érzés. Mert ha több vagy kevesebb van benne valamiből, akkor sem romlik el. Legföljebb más lesz. Új, érdekes. Esetleg izgalmas.
Kezdeti próbálkozásaimat látva szakács barátunk szülinapomra meglepett a Kétbalkezesek szakácskönyvével. Sok jó étket főztem belőle. Igaz, mikor megláttam húgomnál a Mesterszakácsok könyvét, kissé leforrázva éreztem magamat. Bezzeg ő mester...! (Amúgy tényleg az.)
Arra jó volt, hogy mankót nyújtson a konyhában tett tétova próbálkozásaimban. Önbizalmat meg nem innen merítek.
Nemrég megkaptam az Örömfőzést. Na, ez mindenért kárpótolt. Ha valami, nekem az öröm az életerő, az elixír.

De hiába is sorakoznak a legszebb, legjobb szakácskönyvek a polcomon. A legtöbb becsülete az elmaszatolódott, kávé-, kakaó- tej- és zsírfoltos, lisztet pergető kis gyűjteményemnek van, a maga tökéletlen rendetlenségével. Mert ebben van a Varázslat: a számomra kedves emberek étkeinek szeretetből varázsolt ízei, és azok az órák, napok, évek, amiket együtt töltöttünk el.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...