Ugrás a fő tartalomra

Baracklekvár

Egyenetlenül kopog az udvar kövén a lötyögő fejű kalapács. Persze, hiszen a barackmagok ide-oda ugrálnak alatta. Az egyik könnyen megadja magát, szétforgácsolódik azonnal. A másik meg csak szökdös erre-arra, mint akit csiklandoznak. Nem is sikerül mindet szépen megtörnöm, hogy egészben maradjon. Nem baj.
Az előbb, csak úgy, kipróbáltam, hogy milyen ízű. Főiskolás koromban ugyanis egyik kollégista szobatársam hozott be egy üveg lekvárt, amiben magok fehérlettek. Először azt hittem, penészes. Aztán, mikor a lány kibontotta, és megkóstoltuk, döbbenten tapasztaltam, hogy milyen finom is a sok szép fehér kis mag benne. Meg is kérdeztem utána anyut, hogy miért nem így teszi el ő is. De persze költői volt a kérdés. Hiszen a barackmagot meg kell törni, és a puha belsejét forró vízbe dobva kell pucérra vetkőztetni. Anyu harminc kiló alatt neki sem állt lekvárt főzni, de volt az ötven is. Néha még több. Az a látvány, ahogy anyu a konyhában a hatalmas kondérban órákon át kavargatja a rotyogó lekvárt, az én fejemben ahhoz hasonlít, ahogy a hegymászók az utolsó fél kilométert másszák felfelé a függőleges sziklafalon. Életveszély. Utolsó erők leszívása. Aztán amikor már nagyobb lányként vettem részt ebben a műsorban, egyre inkább éreztem: ezt én így nem. Biztosan nem. Amikor pedig saját háztartásomban álltam neki először mégiscsak befőzni, akkor előtte alaposan kiolvastam az összes rendelkezésemre álló szakácskönyvet. Biztosan lehet máshogy is. És persze, hogy lehet. Az egyik szakácskönyv például kifejezetten helyteleníti a nagy adagokban történő befőzést házilagosan. Szerinte inkább a mindennapos ételekből kell hatalmas adagokat készíteni, és ezzel a főzés terhét egy napra sűríteni. Ám a befőzéshez 2-5 kilónál több gyümölcsöt nem javasol. Ezt is kipróbáltam.
Amikor pedig saját házunk lett - amely ugyan picike, de annál nagyobb az udvara -, hatalmas örömömre saját sárgabarackfánk is lett egyszeriben. Méghozzá különösen finom fajta. És például ennek a baracknak bármilyen finom is volt a húsa, a magja keserű volt. Azt gondoltam, majd kicsit szárítom a napon, hogy édesedjen. De bizony a mag nem a naptól édesedik.
Ez a mag viszont mennyei. Mint a mandula. Mint a kollégiumban kóstolt lekvárban.
Besötétedik, mire a magok törögetésével végzek. Közben azon gondolkozom, hogy milyen érdekes: ez a sziszifuszi munka most kifejezetten jólesik. Nem is érdekel, hogy ha az órabért is beleszámítanánk, milyen ára is van az így keletkező lekvárnak. Most nem érdekel. Valahogy visz a lendület. És az öröm, hogy újra olyan lekvárt ehetek.
Amióta elvitte a monília a finombarackú, vénséges vén fánkat, nem főztem be barackot. Csak őszit. Mert igazság szerint azért akkor megcsömörlöttem attól, hogy minden évben ötven-nyolcvan-száz baracklekvárt főzzek be. A ribizli, körte, meggy, cseresznye még ezen felül.
De minek ez a sok lekvár, befőtt? Mit töröm magamat, amikor a boltokban minden kapható? Persze, egyrészt a hagyomány miatt. Másrészt azért, mert tényleg más az íze. Harmadrészt pedig azért, mert erről tudom, hogy diabetikus.
De most még egy extra plusz: a szomszédasszonyomtól kaptam. Venni szerettem volna, fizetni érte, de nem fogadtak el semmit. Szeretettel adták, szeretettel együk, váljék egészségünkre!
Micsoda áldás a jó szomszéd!

Aztán meg eszembe jut Karinty Ferenc Baracklekvár című novellája. A jólelkű házvezetőnővel izgalmas titokként befőzött, furfangosan kerített barackról. És egyszerre fog el a gyermekek várakozásteljes boldogsága és a kiégett felnőttek reménytelen letargiája.
Talán jobb, ha nem lövöm le a poént. Hátha valaki nem ismeri.

(Innen letölthető, összesen 14 oldal, pdf. Szívfájdító-szép. Karinthy Ferenc Lágymányosi éjszakák alatt.)

....

Hm.
Ezt még tavaly írtam.
És ezt a sok lekvárt azóta nagyjából meg is ettük.
Elhatároztam: az idén juszt se főzök be!
Az építkezés, a régi lakás felújítása épp elég testi-lelki gyötrelem volt. Van.
Egész jól tartom ám magam az elhatározásomhoz. Nem is főzök be semmit!
Szinte.
Eddig éppen csak úgy vagy tíz kiló ribizlit. Ja meg tizenöt meggyet. De az meg sem látszik. És hamar elfogy. Tehát olyan, mintha nem is lenne. Ugye?
De sárgabarackot nem főzök!
Kivéve...
...ha mégis.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...