Ugrás a fő tartalomra

Boldogan éltek 1.

Boldogan éltek, amíg meg nem haltak...


Mosolyogtató elszántsággal olvastam a Meséket. Gyerekkorom hány unalmas tanóráját, utazását tudta tartalommal megtölteni ez a kíváncsiság: vajon  mi van a "boldogan éltek, amíg meg nem haltak" előtt?
Aztán felnőve megjelent a kérdés: no és mi van Utána?

Azt igen hamar beláttam: hogy a boldogságig eljussak, semmilyen helyzet nem ment fel a küzdelem alól. Legyek bár szegény, gazdag, gyenge vagy erős. A gyötrelmes keresés az élet szériatartozéka. Végzetszerűen. Kikerülhetetlenül.
Mint ahogy az is kiderült: a legjobban felszerelt, felfegyverzett és kistafírozott mesehősök sem elegek arra, hogy elérjék a célt. Vagy azért, mert ténylegesen lehetetlen (hiszen az üveghegy megmászhatatlan, az óriás százszor erősebb, a boszorkány varázsereje megtörhetetlen), vagy pedig azért, mert hősünk útközben elvesztette mindenét.

Emlékszem, egy szívemnek igen kedves férfiú dörgedezte egyszer nekem, hogy azért nem jut semmire, aki a meséken edzi a lelkét, mert megtanulja, hogy csak a csodára várjon, ő maga úgyis szerencsétlen, és úgysem boldogulhat. Márpedig az életben csak az boldogul, aki csak magára támaszkodik. Keményen kell küzdeni, nem pedig tátott szájjal lesni-várni a csodát. Hát ezért nem jutok előbbre, mert az üzleti élet farkastörvényeinek tanulmányozása helyett mesékkel táplálom magamat.
Tessék? Mesék és bamba csodavárás? Megütközve hallgattam, kutatva fejemben a tehetetlen mesehős után. De még Jemeljuska, az orosz mesehős, aki valóban, egész nap csak a kemencesutban heverészett, és egyetlen egyszer kifogta a csukát, kinek parancsára a cár leánya is engedelmeskedett - szóval még ő is tett valamicskét: voltak vágyai, kívánságai - és legalább egyszer halászott. Bár... azért ő nem járt túl jól. Ahogy az aranyhalas halászné is hiába kapart-veszekedett-követelődzött, mindent elveszített.
Ám az én kedvenc meséim hősei mindent megtettek, amire csak képesek voltak. És valóban: mivel mindent megtettek, melléjük szegődött a Csoda. Egy kis állat, egy bölcs öreg, vagy más alakjában. Mert segíteni csak annak lehet, aki törekszik valamire. Akinek célja van.
És akárhogy is, ha kicsit mögé nézünk, minden sikeres ember mögött is ott áll valaki. A sors segítő ujja, az Isten keze... Bárminek nevezzük is: a Segítség, a Támasz. Aki nélkül egyszerűen nem megy.

Boldogan éltek, amíg meg nem haltak...

Vége a mesének, megkönnyebbülök. Annyi harc, kudarc, küzdelem és veszteség után mégiscsak elnyerte a mesehős a vágyott boldogságot. Van remény. Csak nem szabad feladni: a cél előre van, ki kell tartani, bármi is ér.


(Miket írtam még?)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...