Ugrás a fő tartalomra

Orchidea és vitorlavirág

Van nekem
egy nagyon öreg vitorlavirágom. Még az előző évezredben kaptam, diplomakoncerten. Ebből is látszik, hogy egy valóságos matuzsálemről van szó.
De nem látszik ám rajta.
Most éppen közepes méretű. Volt már fél fürdőszobát betöltő, hatalmas bokor és volt egy szál levélkével árválkodó. 
Nagyon szeretem. Valahogy összenőttünk. Ami különlegessé teszi számomra még, az az, hogy a lelkiállapotomat gyönyörűen le lehetett olvasni róla. Ha szép kerek volt az életem, tizesével ontotta a virágokat méteres lombjában. De ha vihar tépte a lelkemet vagy titkos féreg foga rágta, menten sorvadásnak indult: kisebb és kevesebb levelet hozott, az is sárgult, aszott, a virágai is egyre kisebbek lettek, míg el nem tűntek. És ültethettem csodaföldbe, öntözhettem csodatáppal - rá se bagózott. Kornyadozott. 

Aztán egyszer csak, valami érdekes úton-módon azt hozta az élet, hogy orchideák kezdtek gyűlni körülöttem. Igen, emlékszem már. Drága Ági húgom hozta az elsőt, amikor megtudta, hogy most már tényleg, igaziból keresztanya lesz! Úgy emlékszem, áprilisban. Októberben született Fülöp. És utána hét évig, minden áprilisban újra meg újra kihajtott az orchidea.
Ez volt az első. Még nem fejezte be nálam földi pályafutását, már jött is a következő. És azóta valahogy mindig van nálam. Nem mindegyik éli túl. Azt hiszem, van egy betegségük, amitől elfonnyadnak, kikúrálhatatlanul. De ha mégis életben maradnak, akkor minden évben nekiveselkednek, és virágoznak.
Az idén különösen érdekesen alakult ez. Mert mindegyik egyszerre fogott neki a virágzásnak. Pár nap különbséggel fedeztem fel rajtuk azokat a kis, erős hajtásokat, amelyekről biztos szemmel meg lehet állapítani, hogy ezek bizony már nem a szokásos léggyökerek, itt bizony virágzás következik!
És olyan aranyosak.
Négyen négyfélék. 
A leggyorsabb éppen szilveszterkor bontotta ki az első szirmait. A többi később, sőt, a negyedik annyira megfontolt, hogy még mindig szorosra zárja bimbóit. Pedig látom: lesz virága, biztosan!

És előre tudom, hogy elhullani is teljesen egyéni módon fognak. Egyikük pár hétig, másikuk hónapokig virít.

Életem egyik legrázósabb időszakán vagyok túl. Újratervezés. Újratöltés. Újraindítás.
És bizony, az elején, a nehezén a vitorlavirág elképesztő állapotba került. Átültettük. Locsoltam. Tápoztam. Hiába.
Meg kellett várni, míg sikerült a félreértéseket tisztázni, fájdalmakat enyhíteni, régi sebeket begyógyítani. Az pedig idő. Sok idő. Rengeteg idő.

Félretettem a vitorlavirágot, azzal a gondolattal, hogy a régi életemben hűséges barátom volt, béke vele. 
Az orchideák meg ragyogóan és vigasztalólag virítottak. 

És tessék.
Most, hogy úgy-ahogy, sőt, egész jól belerázódtunk az újraindított életbe, most, hogy minden orchideám egyszerre csapott bele a virágzás kihívásába, a vitorlavirágom is meggyógyult. 
Egészséges, ép levelek pompáznak rajta. Pedig nem változott a helye. Nem változott a gondozása sem.

Lelke van, azt hiszem. 
Vagy legalábbis rezonál az enyémre.






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...