Ugrás a fő tartalomra

Stop! Állj!

Megállni. A kerekek is megállnak. Úgy szabályos. Erre hívja fel a figyelmet ez a tábla.

Nem csak lassítani, futólag körbetekinteni! Fékezés, megállás. Várakozás. Akkor is, ha semmi nem jön, se balról, se jobbról. Ja és még egyszer körbenézni.

Igen, így kell a veszélyes kereszteződésben, akkor is, ha teljesen egyedül vagyok, és csúcsforgalom esetén is.

De az életben...! Ott miért? Miért kapok egy éven belül kétszer is stoptáblát? Miféle veszélyes kereszteződés ez?

Most hogy került ide a nagyjából tíz perc leforgása alatt teljes némaságot okozó hangszalag- és gégegyulladás? És pont a legrosszabbkor. Persze a betegség nem tud jókor érkezni, de mégis. Bosszant, hogy emiatt végül kimaradtam Verdi csodálatos Requiemjéből, aminek már a próbáin is átjárt a katartikus öröm. Az előzetes, karmester kezei alá készítő kartermi próbán Csiki Gábor karnagyunkkal és a számomra addig teljesen ismeretlen, karizmatikus magyar karmesterrel, Nánási Henrikkel megvalósult alatt is. Sejteni lehetett, hogy emlékezetes előadások születnek majd ebből. Micsoda ajándék már az is, hogy legalább a próbákon ott lehettem. Mert a zene több, mint jó. A mélységek és magasságok, a hatalmas szélsőségek zenéje ez. A félelmetes Rex tremende majestatis és az éteri finomságú Huic ergo. A Libera me orkánja a torkot és fület egyaránt próbára tevő intonációs kihívásaival. Arról nem is beszélve, hogy most már nem tudom kivonni magam a Dacos Requiem, a lágerben titokban megtanult, majd előadott Verdi-mű emlékének hatása alól. (Pár éve az Opera kórusával úgy adtuk elő, hogy közben váltakozva ment egy vetítéssel egybekötött, megrázó előadás a holocaust-túlélő zsidók élményeiről.)

És most nem lehettem benne. Mert beteg voltam. Egy olyan betegséggel, amivel a legtöbb munkahelyre kényelmesen bemegy az ember, vagy home office-ból ellátja. 

Furcsa ez az élet nevű társasjáték, sokkal bonyolultabbak a játékszabályok, mint bárki gondolná. Alapvetően rém egyszerű, csak ha már régebb óta játszom, derül ki, hogy van továbbfejlesztett változat. Nekem jutott pár extra kártya, ami hol segítség, hol akadály.

Márciusban egy ijesztő Stop került az életembe. A ritka, ezért a szakorvosok számára sem egyértelműen felismerhető fülherpesz nevű cifraság, ami a belsőfület is károsítja, többek között a hallást torzítja, és az egyensúlyt teszi tönkre. Minthogy szerencsém volt, viszonylag gyorsan megkaptam a célirányos terápiát, így viszonylag gyorsan színpadra állhattam újra. 

Mert előtte ez meglehetősen kétséges volt. A színpad forgott velem és imbolygott alattam különösebb színpadtechnikai furmány nélkül is. Meg is kértem az egyik kedves kollégámat, hogy amikor erőszakosan felcibál a Carmenben a földről, egy kicsit rángasson csak tovább gyengéden, míg valamennyire visszanyerem az egyensúlyomat. Még ezzel csak-csak kibékültem volna, de a hallástorzulás kínkeservvé tette az egyik legfontosabb életelemem, a zene befogadását. 

Szerencsére ez a rövid incidens immár a múlté. A hallás épsége pár hét alatt rendbejött. Az egyensúlyt is kezdtem megtalálni. Komolyabban kellett vennem magamat. Ez volt a figyelmeztetés célja, azt hiszem. 

Közben telt az idő, lelkiismeretesen végeztem a Zenei Munkaképesség-Gondozás (ZMG) mozgásedzéseit, amik többek között igen változatos egyensúly-fejlesztő mozgáselemeket tartalmaznak.

Így aztán az első, 42%-os eredményt követte két hónap múlva az 53%-os. Sőt. Hihetetlen - bár teljes hittel számítottam rá -, hogy a legutóbbi, pár nappal ezelőtt készült vizsgálat már az egészséges zónában mérhetett. 92%. Kilencvenkettő - az már nagyon közel van a százhoz!

Na, most nem szabad abbahagyni a tornát! - figyelmeztetett a professzor asszony. Nem fogom. 

A professzor asszony szerint a szerencsés kisebbséghez tartozom. Mert ebből a többség nem szokott kigyógyulni. Ha mégis, akkor viszont teljesen.

Eszembe jutott, hogy az első vizsgálatokon nem működött a középfülemben a kengyel-reflex. Riadtan kérdeztem az audiológust: de azért még visszajöhet, ugye? A doktornő szánakozva nézett rám, összeszorította az ajkát, és egy apró, határozott mozdulattal megrázta a fejét. Teleszaladt könnyel a szemem. Mert ez megint csak egy olyan dolog, ami nem olyan jelentős, nem is tudunk róla, hogy van ilyenünk, de zenészként, énekesként rendkívül kellemetlenné tudja tenni a hiánya az életet. Mert a pirinyó kis kengyel-izom feladata, hogy erős hang hatására elemelje a kengyel nevű picike hallócsontocskát a belsőfül ovális ablak nevű nyílásáról. A teljes működési rendszert most nem részletezem (szerintem roppant izgalmas), a lényeg, hogy akár 25dB-lel képes csökkenteni a hallószervet erő ingert. Ezért nem bolondulunk meg, ha valaki a fülünkbe ordít. Hát én megbolondultam. Majdnem. Iszonyúan fájt, ha a bal fülem közelében hangosan szólt valaki vagy valami. De "szerencsém volt", mert visszatért a reflex. A szerencsének igyekeztem persze segíteni, a már olyan sok nyavalyából kirángató Kovács Módszerrel. Ez a "szerencse" lassan visszaadja az egyensúlyomat.

De a faringolaringitis vagy laringofaringitis acuta, azaz heveny gége- és hangszalag-gyulladásra nincs módszer. A gyulladás gyulladás, annak idő kell. Mert ez egy csöndes harc, melyben az immunrendszer meghatározott módon dolgozik, nincs mentség, nincs egérút. A küzdelmet végig kell vinni, az elpusztultakat eltávolítani, a sérült rendszereket felépíteni, a friss szöveteket hozzáedzeni a feladathoz. És ez: idő, idő, idő. Mint Montecuccolinál, ahol a háborúhoz csak három dolog kell (ti. pénz, pénz, pénz).

És az idő egy csuda drága valuta. Ó, igen, lehet a gyógyulást gyorsítani: sok alvás, bőséges folyadékfogyasztás, vitaminok, gargalizálás, inhalálás, csodagyógynövények. Akár antibiotikum is szóba jöhet, ha soká tart, mert ugye hátha felülfertőződött. De a vége mégis az, hogy gyógyszer nélkül tizennégy nap, míg gyógyszerrel két hét. 

Megelőzés, kérem, megelőzés! Immunrendszer erősítés. Sok alvás, ivás, satöbbi , az egészséges életmód elemei - amíg még egészséges vagyok. 

És ami a legnehezebb: minél több feladatot kiszervezni. Csúnya, divatos szóval: delegálni. Mert már hallottam ugyan, hogy vannak, akik nagyítóval keresik a testhezálló feladatot, de engem a feladatok szeretnek. Megtalálnak és ragaszkodnak hozzám. Alig tudok elbújni előlük. Mert vannak köztük, akiket keblemre ölelnék kedvemre, de a sürgősek hangoskodva eltakarják a kilátást, elveszik az erőt, elviszik az időt.

Fontossági sorrendet felállítani és következetesen figyelembe venni - EZ Az Igazi Női Kihívás. Nekem.

Nyugdíj előtt álló kolléganőm, Györgyike szavajárása: tanuld meg, a hangodra neked kell vigyázni. Senki más nem fog vigyázni rád. Igaza van.

Ahogy dr. Pásztor Zsuzsának, az ZMG szellemi örökösének is: ahol a terhelést nem lehet csökkenteni, ott a munkabírást kell hozzáerősíteni a terheléshez.

Talán ezért kerülök újra meg újra ebbe a kereszteződésbe. Fékeztem. Megálltam. És most alaposabban körültekintek, mielőtt indulok. 






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ki hallott már ilyet?

Ki hallott már ilyet?! Fül-her-pesz? Ráadásul az övsömör vírusa okozza? (És főleg: hogy lehet ebből minél gyorsabban kijönni?) Gyönyörű jelmezt kaptam a Háború és béke első jeleneteiben. Elegáns padlizsánszínű estélyi, kesztyűvel, kis stólával, kis színházi táskával, finom mívű, fényes ékszerekkel. Hozzá hol banán- hol paradicsomkontyot fésültek fodrászaink fürge ujjai. Egy szó, mint száz: teljes mértékben elégedett voltam ezzel az "outfittel". Elégedetten mustrálgattam magam a kisebb-nagyobb tükrökben. Ez az az életérzés, amiért különösen is izgalmas számomra az operajátszás. Nagyon szeretek játszani. Szeretek énekelni is. Szeretem a zenei kihívásokat. Nem bánom, ha meg kell dolgozni az eredményért. Prokofjev műve sem adta könnyen magát. Hónapokkal előbb kezdtük az ismerkedést, a szokásos prüszkölésekkel. Mert nem elég, hogy rengeteg a kórusanyag, rengeteg a szöveg, de ráadásul oroszul! Ki emlékszik már arra! Persze, az előző évezredből itt maradt matrónaként nem jelent szám...

Felviszel

Amikor meghallgattam az eredetit, az angolt, összeszorult a szívem, és önkéntelenül folyni kezdett a könnyem. És nem csak azért, mert maga a szám igazán könnypedálos. Előtte nap tudtam meg, hogy apu kórházba került . Mikor ezt a dalt meghallottam, éreztem: üzenet ez nekem.  De nem akartam tudomást venni róla.  Amikor a műtőorvossal beszéltem, és azt mondta, hogy jövő kedden akár haza is engedik, annyira jó állapotban van, gyorsan elkezdtem kutatni idősotthon után. Mert azért mégis... Amikor a kórussal próbáltunk a hanganyag felvételére, szinte hálás voltam a sok kacagásért, ami a sutácska szöveg miatt csendült fel innen-onnan. Legalább nem kellett megmagyarázni fancsali ábrázatomat. Amikor a műtét után megkérdeztem, mit hozzak neki, mi esne jól, sajtot kért. Belefacsarodott a szívem, mert rögtön az ugrott be: "Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék", de elhessegettem a rossz előérzeteket.  Amikor a szubintenzív őrzőben beszéltem az osztályvezető orvossal, és mondta, hogy kic...

Nőgyógyászat

A lépcső aljában megállok. Kellemes, jóindulatú félhomály a széles, büszke lépcsőházban, tartózkodó nagyúri elegancia. Szép lassan elindulok fölfelé. Biztos, hogy ide kellett jöjjek? Eszembe jut a taxisofőr tapintatos várakozása. Csak azután indult tovább, hogy a metsző szélben elvánszorogtam a hatalmas kapuig, és beléptem ebbe a hatalmas előtérbe. Mintha egy nagy bál után érkeztem volna, megkésett vendégként. Lépegetek fölfelé az elcsendesedett előcsarnokban. Megkönnyebbülten veszem észre az üvegkalitka mögött szótlanul kornyadozó portást: Elnézést, ügyelet van? Igen, balra, a szülészeten. Nekem csak nőgyógyászat kell. Az is ott van. Lassan döcörgök tovább. Habár a lázam megszűnt, a szédülés még nem. A szülőszoba előtt két kékruhás beszélget - láthatóan kórházi öltözékben. A férfi néhány udvarias szó után visszamegy. A nő marad. Nézem: nem személyzet. Pedig nadrágban van. A folyosón ülők felugranak, hozzásietnek. Na, azért ezt irigylem a romáktól. Nem hagyják magára a rokont a k...